spot_img

Cienie rzucane na ściany – biblioteka po zmroku

Czym może zaskoczyć biblioteka po zmroku w chłodne zimowe wieczory? Przeczytajcie recenzję psychologicznego kryminału Erica Berga i zorganizujcie w waszej placówce zabawę z teatrem cieni!

„… największym problemem nie jest ofiara, tylko wspólnicy”

Główną bohaterką Zatoki cieni jest Ina Bertholdy, zaangażowana w swoją pracę psychoterapeutka. Gdy trafia na przypadek Marlene Adamski – tajemniczej kobiety po próbie samobójczej – wytrwale usiłuje przełamać opory pacjentki i skłonić ją do rozmowy o problemach. Stopniowo krusząc mur nieufności, Ina poznaje prawdę o mrocznym sekrecie, który połączył mieszkańców tytułowej zatoki. Kto poniesie odpowiedzialność za dokonaną zbrodnię? Czy prawda wyjdzie na jaw?

Psychologiczna rozgrywka

Akcja powieści toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych – równolegle poznajemy zapis wydarzeń sprzed czternastu miesięcy oraz bieżącą akcję. Eric Berg w ten sposób doskonale buduje fabularne napięcie: kilkukrotnie akcja przerwana jest w kluczowych momentach – czytelnik z ciekawością wyczekuje kolejnych partii opowieści. Interesującym przełamaniem tego psychologicznego thrillera jest wątek prywatnego życia Bertholdy: zmagania z trudnym dorastaniem nastoletniej córki Iny oraz próby ułożenia sobie życia z znacznie młodszym od kobiety partnerem.

Zatoka cieni stanowi swoiste studium pojęcia zbiorowej odpowiedzialności, przytłaczającego poczucia winy oraz sprawiedliwej kary. Ta osadzona w nieco mrocznym, niepokojącym klimacie wciąga czytelnika niczym najlepsza psychologiczna rozgrywka.

Lustrzane inspiracje

Kilkukrotnie w trakcie akcji gdzieś w tle ukazują się tytułowe cienie: osoby, pojawiające się ukradkiem w oknie, przemykające między drzewami. Zaproponujcie dzieciom popołudniowe, jesienno-zimowe zajęcia z wykorzystaniem teatru cieni. Układając dłonie w konkretne pozycje, możecie pokazać dzieciom rozmaite zwierzęta, m.in. niedźwiedzia, ptaka czy psa. Poćwiczcie z dziećmi wspólną zabawę – uzupełnijcie ją np. o wydawane przez pokazywane zwierzaki dźwięki.

Atrakcyjna Noc Bibliotek – inspiracje dla bibliotekarzy


TYTUŁ: Zatoka cieni
AUTOR: Eric Berg
TŁUMACZ: Łukasz Kuć
LICZBA STRON: 296
WYDAWNICTWO: Sonia Draga
ROK WYDANIA: 2018

Zdejcia: Aleksandra Sobańska