spot_img

5 książek z dreszczykiem aż strach się bać

Zjawy, robale, grabarze, wiedźmy… dzieci uwielbiają opowieści z dreszczykiem. W tej recenzji znajdziecie krótki przegląd pięciu tytułów, które idealnie wpasują się w gusta małych i tych nastoletnich pożeraczy historii grozy.

Najmłodsze strachy – Czego tu się bać?

Świetnie wydane i zilustrowane, krótkie opowiadanie o pewnym, mieszkającym tuż za encyklopedią pająku, który pewnego dnia postanowił zajrzeć do wnętrza tej książki. Prawda, którą tam odkrył i fotografia najstraszniejszego „z potworów istniejących na ziemi” ogromnie go przeraziły. Dlaczego? Jaką lekcję pająk wyniesie z tej lektury? Odbiorcą Czego tu się bać? może być niemal każde dziecko – od przedszkolaka, bojącego się robaków, aż po dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej, które z zakończenia książki może wyciągnąć coś dla siebie. Szeliga włącza w lekturę również dorosłego odbiorcę, wywołując uśmiech na jego twarzy bardzo figlarnym zakończeniem. Ten tytuł spodoba się zarówno tym dzieciom, które lubią się bać, jak i tym, które dopiero usiłują swoje strachy oswoić.

5 książek z dreszczykiem aż strach się bać

TYTUŁ: Czego tu się bać?
AUTOR: Madlena Szeliga
ILUSTRATOR: Paulina Daniluk
WYDAWNICTWO: Gereon
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2018


Kto się boi szkoły? – Małe licho i tajemnica Niebożątka

Dobrze znani fanom fantastyki spod pióra Marty Kisiel bohaterowie powracają! Tym razem przez dziwny dom na skraju zapomnianego miasta przetoczy się prawdziwa rewolucja. Jego mieszkańców – chłopca o imieniu Bożęty, jego mamę, wuja, anioła i koczującego pod Bożkowym łóżkiem niestrasznego potwora – czeka konfrontacja z szkolną rzeczywistością. Bożek jest już na tyle dużym dzieckiem, że jego opiekunowie decydują się posłać go do szkoły. Jak owa nieprzeciętna rodzina mieszkańców nieco groźnej posiadłości odnajdzie się w „normalnym świecie”?

Doceniam u autorki Małe licho rzadką umiejętność łączenia historii z dreszczykiem z biblioterapeutyczną opowieścią o faktycznych dziecięcych problemach – znajdziecie tu wątki pokonywania nieśmiałości, akceptacji inności i przełamywania stereotypów.

5 książek z dreszczykiem aż strach się bać

TYTUŁ: Małe licho i tajemnica Niebożątka
AUTOR: Marta Kisiel
ILUSTRATOR: Paulina Wyrt
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 304
ROK WYDANIA: 2018


Wilkołaki, golemy i prawdziwe problemy – Łukasz i kostur czarownicy

Wszystko wskazuje na to, że tytułowy bohater powieści – zwyczajny nastolatek – zamiast na zagraniczną wycieczkę, będzie musiał wyjechać na wakacje do nieznanej mu dotąd ciotki. Kobieta już przy pierwszym kontakcie robi na chłopcu wrażenie nieco dziwacznej: „była jak mumia zalatująca naftaliną, przybysz z zaświatów, mieszkaniec innego wymiaru”. Przeklęty zbiornik, rozmowy ze zmarłymi, przerażająca tajemnica pieca w komórce, golem i wilkołaki – to tylko przedsmak tego, co serwuje Piotr Patykiewicz młodemu odbiorcy.

Czytając tę powieść, w pierwszym odruchu zwraca się uwagę na te wszystkie postacie i motywy zaczerpnięte rodem z fantastyki, budujące atrakcyjną dla czytelnika wartką akcję. Warto jednak przyjrzeć się tej rzeczywistości, którą autor Łukasza i kostura… gdzieś mimochodem przemyca – problemom rodzinnym bohaterów, samotności, walce z nałogiem alkoholowym. Przy takiej lekturze szybko okaże się, że pod płaszczykiem narracji fantazy znajdziecie znacznie głębsze treści.

5 książek z dreszczykiem aż strach się bać

TYTUŁ: Łukasz i kostur czarownicy
AUTOR: Piotr Patykiewicz
ILUSTRATOR: Dorota Rewerenda-Młynarczyk
WYDAWNICTWO: Bis
LICZBA STRON: 372
ROK WYDANIA: 2018


Historia, która przeraża i wzrusza – O chłopcu, ptaszynie i pewnym trumniarzu

Jeden z ciekawszych tytułów dla dzieci, które ukazały się tej jesieni. Rodzina Alberta Cavella była naprawdę szczęśliwa. W ich domu nieustannie gościł radosny dziecięcy harmider, złożony z niekończących się pisków i wspólnej zabawy. Gdy do miasta wkroczyła zaraza, a poszczególni członkowie rodziny Alberta umierali, mężczyzna znalazł się na skraju załamania. Decyduje się zostać trumniarzem. Po ponad trzydziestu latach jego życie odmienia nieoczekiwana śmierć jednej z mieszkanek miasta…

Historia Matildy Woods jest niezwykle wzruszającą opowieścią o bogactwie, które nie gwarantuje szczęścia, o dobroci, która jest odwzajemniana i o tajemnicy, prowadzającej do śmierci. Niektóre jej fragmenty mogą przestraszyć co wrażliwszych młodszych odbiorców (wydawnictwo Zielona Sowa zaklasyfikowało książkę do kategorii wiekowej 9-11): większość wydarzeń dzieje się w domu trumniarza i zwłoki czy trumny są niejako wpisane w scenerię miejsca akcji. Warto jednak po tą książkę sięgnąć – bardzo rzadko trafiają się w literaturze dziecięcej powieści z tak wciągającą fabułą i głębokim przesłaniem. Szczerze polecam.

TYTUŁ: O chłopcu, ptaszynie i pewnym trumniarzu
AUTOR: Matilda Woods
ILUSTRATOR: Anuska Allepuz
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
LICZBA STRON: 200
ROK WYDANIA: 2018


Znane i groźne – Lewis Barnavelt na tropie tajemnic. Zegar czarnoksiężnika

Zdecydowanie najmroczniejszy z zaproponowanych tytułów – tym razem dla młodzieży. Rodzice tytułowego chłopca, Lewisa giną w wypadku samochodowym. Opiekunem nastolatka ma zostać ekscentryczny wuj. Cały dom mężczyzny jest oczywiście dość podejrzany: wszędzie wiszą zegary, na ścianach wyryte są inicjały II, a spoglądając w lusterku wiszące w przedpokoju, można dostrzec piramidę Majów stojącą w dżungli… Jaką tajemnicę skrywa to miejsce? Jak Lewis odnajdzie się w nowym otoczeniu?

Zegar czarnoksiężnika to pierwszy tom kultowej serii Johna Bellairsa. Kreacja głównego bohatera niewątpliwie nasuwa skojarzenia z wątkami, które dobrze sprawdziły się w literaturze młodzieżowej: Lewis jak Harry Potter i sieroty Baudlaire (z Serii Niefortunnych Zdarzeń) po śmierci rodziców trafia do nowego, niebezpiecznego miejsca, w którym musi się wykazać niezwykłym sprytem i jednocześnie dorosnąć. Nekromancja, upiorne krypty i cmentarz o zmroku – groza czyha nieustannie tu na młodego odbiorcę, złaknionego mocnych wrażeń.

5 książek z dreszczykiem aż strach się bać

TYTUŁ: Lewis Barnavelt na tropie tajemnic. Zegar czarnoksiężnika
AUTOR: John Bellairs
ILUSTRATOR: Aleksandra Kucharska-Cybuch
TŁUMACZ: Edyta Masełko-Łaciok, Karol Łaciok
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 184
ROK WYDANIA: 2018


Lustrzane inspiracje

Zaproponowane przeze mnie – „straszne” – tytuły są skierowane do różnych odbiorców. Znajdziecie tu pozycje, które idealnie sprawdzą się w przypadku lekcji bibliotecznej (Czego tu się bać) oraz powieści do polecania nastolatkom. Warto z tej okazji zorganizować w bibliotece, np.

  • Polowanie na literackie duchy/wiedźmy/stwory;
  • Literackie wróżby;
  • Potworne łamańce – przechadzkę „mostem zwodzonym”, zaglądanie do „pudła strachów”;
  • Słuchanie strasznych fragmentów książek grozy;
  • Wystawę „Książki dla odważnych”;
  • Rzeźbienie w dyniach;
  • Poszukiwanie bibliotecznego ducha.

5 książek z dreszczykiem aż strach się bać

Atrakcyjna Noc Bibliotek – inspiracje dla bibliotekarzy

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec