spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [59]

Jakie trzy zabytki polskiej niepodległości trafiły na listę UNESCO? Czy książki mogą być na emigracji? W Bibliotecznym paśmie informacyjnym prezentujemy zbiór okołoliterackich i książkowych newsów z minionego miesiąca.

Trzy zabytki polskiej niepodległości ze zbiorów BN na Liście UNESCO

bn.org.pl: Do polskiej Listy Pamięci Świata UNESCO w piątek 28 września dołączono trzy bezcenne zabytki ze zbiorów Biblioteki Narodowej, ściśle związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Na Listę UNESCO zostały wpisane: rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego; pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość? oraz pochodzący z 11 listopada 1918 roku afisz Rady Regencyjnej obwieszczający przekazanie Józefowi Piłsudskiemu władzy wojskowej w odrodzonej Polsce. Na Liście znalazło się także 16 obiektów ze zbiorów innych instytucji.

Xięgarnia, buch|bund, Librairie Polonaise, czyli książki na emigracji

rp.pl: Jeszcze Polska nie zginęła, póki my czytamy. Zwłaszcza na obczyźnie, gdzie polskie księgarnie istnieją od lat lub powstają od nowa.

Warsztaty brajlowskie na rynku w Katowicach. Niewidomi kochają książki

katowice.wyborcza.pl: Warsztaty pisania na maszynie brajlowskiej, prezentacja brajlowskich adaptacji książek poczytnych autorów, a także strzelnica bezwzrokowa i interaktywne gry – te atrakcje na katowickim rynku miały przekonać niewidomych, że mogą w pełni korzystać z życia, a pełnosprawnym ludziom pozwolić lepiej zrozumieć tych, którzy nie widzą.

Niepełnosprawni w świecie bibliotek

Koncerty, dyskusje i nocnik. Finał Opętanych Literaturą

rdc.pl: W piątek wprowadzenie nocnika we wzory z Ferdydurke, rozmowa z nominowanymi pisarzami i koncert Lecha Janerki. W sobotę spotkanie z Ritą Gombrowicz, a w niedzielę gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i koncert Hanny Banaszak. Tak w skrócie wyglądał finał Festiwalu Opętani Literaturą.

Lublin: Nowy rower towarowy do wypożyczania

dziennikwschodni.pl: Rower do przewozu większego bagażu będzie można wypożyczać w miejskiej bibliotece przy Bursztynowej 20. (…) Podobny rower cargo, dostosowany do przewozu 100 kg ładunku lub czwórki dzieci, dostępny jest w filii biblioteki przy ul. Szaserów. Mogą go bezpłatnie wypożyczać wszyscy czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja poprzez stronę cargo.lublinrowerem.pl.

Ale jazda! Rowerowa wypożyczalnia w Lublinie [wywiad]

Dwie osoby oskarżyły dział „literatura kobieca” w wydawnictwie Rebis. O dyskryminację

bezprawnik.pl: Na wydawnictwo Rebis wpłynęła skarga, bowiem na swojej stronie wyszczególnili dział z „literaturą kobiecą”. W dziale tym znajdowały się głównie książki o tematyce romantycznej lub dotyczącej rodziny. Wydawnictwo nie popisało się odpowiedzią.

Mirabelka – 500 bibliotek w akcji

Weź udział w inspirującej akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Sprawdź, jak kiełkuje polska historia i jak rodzi się niepodległość. Zachęć czytelników do udziału w warsztatach i rozbudź w nich świadomość historyczną dzięki gotowym materiałom. Wygraj spotkanie autorskie oraz nagrody książkowe!

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Źródło zdjęć: pixabay.com – Photowill