spot_img

Do biblioteki z uśmiechem

O zaletach czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Gdybyście jednak chcieli mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych argumentów na pytanie „Dlaczego warto czytać?”, koniecznie sięgnijcie do niepozornej książeczki autorstwa Munro Leafa.

„ŁAAA!”, czyli sposób na komunikację

Munro Leaf jest autorem i pomysłodawcą publikacji Czytanie jest super. Jej polską wersję językową przygotował z kolei Artur Andrus. Głównym bohaterem tej historii jest słowo – książka stanowi właściwie opowieśc o tym, dlaczego warto sięgać po literaturę. Rozpoczyna się ona od opowiadania o początkach kształtowania się mowy u każdego człowieka – autor pisze o ogromnej potrzebie komunikacji ze światem za pomocą słów, widocznej już od pierwszych dni życia:

ŁAAA!” oznacza wtedy, że „Jestem głodny!”, „Nudzę się”. „ŁAAA!” to „mama”, „ŁAAA!” to „tata”. Krzyczysz „ŁAAA!”, bo mucha lata.

Autor w dalszej części książki opowiada o rozwijaniu się sztuki komunikacji – o tym, jak obrazy przekształcały się w słowa, z czego składa się alfabet oraz co powstaje z połączeń poszczególnych głosek.

Do biblioteki z uśmiechem

Moc przekonywania

Ta książka jest właściwie potężnym argumentem, wspierającym edukację czytelniczą. Znajdziecie tu podstawowe odpowiedzi na pytanie „Po co w ogóle czytać?” – autor pisze o wielu korzyściach z sięgania po lekturę – nie robi tego nachalnie, nie przytacza danych naukowych, nie zmusza. Po prostu zwraca uwagę na niezwykłą moc książki:

Dzięki temu, że czytasz twoimi przyjaciółmi mogą być najciekawsi, najodważniejsi i najmądrzejsi ludzie, jacy kiedykolwiek żyli.

Przyjazna forma

Narrator książki nieustannie zwraca się bezpośrednio do młodego czytelnika. Dopasowuje pod jego możliwości i gusta również warstwę graficzną: ilustracje w Czytanie jest super są komiksowe (dominują sympatyczne biało-czarne ludki w zielonych ubrankach), czcionka z kolei duża i przyjaźnie rozmieszczona. Uwielbiam tę pozycję szczególnie za czytelnicze wierszyki, doskonale wpisujące się w kabaretowy styl Artura Andrusa.

Lustrzane inspiracje

Czytanie jest super, jak mało który tytuł, idealnie nadaje się do odczytania podczas lekcji bibliotecznych. Jest to absolutny must have dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi. Poza tym Leaf i Andrus starali się przede wszystkim pokazać, jak wiele radości daje lektura. Zorganizujcie w bibliotece dzień z uśmiechem. Możecie skorzystać z następujących pomysłów:

  • pojedynek na miny;
  • pojedynek na żarty – warto opowiedzieć dzieciom także kilka kawałów z biblioteką w tle;
  • poczęstujcie dzieci sokiem z cytryną;
  • zaproście do współpracy lokalnych kabareciarzy lub performerów.

Do biblioteki z uśmiechem


TYTUŁ: Czytanie jest super
AUTOR: Munro Leaf, Artur Andrus (tłumaczenie)
LICZBA STRON: 45
WYDAWNICTWO: Esteri
ROK WYDANIA: 2017

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec