spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [58]

W tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego dużo o książkach: serwisowych, zatrutych, dostępnych na plaży i nie tylko. Wracamy też do tematu długów czytelników – tym razem ze Szczecina.

Dojlidy: darmowe książki dla plażowiczów

bialystok.onet.pl: Na miejskiej plaży w białostockich Dojlidach trudno znaleźć miejsce na kocyk. A mimo to między plażowiczami dziś od rana przeciskają się panie z książkami pod pachą. W akcji „Książki dla plażowiczów” pracownice Książnicy Podlaskiej rozdające książki, każdemu, kto ma ochotę poczytać w pełnym słońcu.

Ponad 3 tysiące osób jest dłużnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej

gs24.pl: Ponad 3 tys. osób jest dłużnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Radni zastanawiali się jak radzić sobie z tym problemem. Zasada jest taka, że jeden czytelnik może wypożyczyć maksymalnie 7 książek na miesiąc. Jeżeli ich nie odda w terminie, za każdy dzień zwłoki płaci karę 20 groszy za każdą książkę. W tej chwili 1462 osób to czytelnicy, których zadłużenie wynosi mniej niż 500 zł, natomiast 1689 czytelników ma zadłużenie powyżej 500 zł. Największe zadłużenie wynosi 4834,25 zł.

Książka „40 minut spóźnienia” oddana po 100 latach

Książki serwisowe i gwarancyjne – papierowe czy elektroniczne?

magazynauto.interia.pl: Kupując kilkuletnie auto, przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jego przeglądy powinny być udokumentowane w książce serwisowej. Tymczasem nowym trendem wśród producentów samochodów jest zaprzestanie wydawania tradycyjnych, papierowych książek serwisowych. Część z nich stosuje ich elektroniczne wersje od kilku lat (2013-2014 rok), a niektórzy, jak Volkswagen, wprowadzili całkiem niedawno.

W bibliotece Duńskiego Uniwersytetu znaleziono zatrute książki z XVI i XVII wieku

pl.sputniknews.com: Na Uniwersytecie Południowej Danii znaleziono trzy rzadkie książki z XVI i XVII wieku. Okazało się jednak, że są pokryte śmiertelną trucizną, donosi Sky News. Analiza wykazała, że okładki ksiąg pokryte są arszenikiem.

Odnaleziono unikatowy egzemplarz Biblii, który zaginął w czasie reformacji

deon.pl: Unikatowy 700-letni egzemplarz Biblii wraca do katedry w Canterbury. W czasie reformacji, wraz z wieloma innymi zabytkami księga została usunięta z biblioteki. Po prawie pięciu wiekach została odzyskana przez wspólnotę anglikańską.

Biblia Audio – największy audiobook w Europie

Jak zabezpieczyć książki przed kurzem i usuwać z nich zabrudzenia?

kobieta.wp.pl: Czyszczenie książek z kurzu to jedna z najbardziej uciążliwych czynności podczas sprzątania domu. Każdy egzemplarz trzeba wziąć do ręki i umiejętnie zmieść jego grzbiet. Dużym ułatwieniem jest odkurzacz do książek, czyli małe i poręczne urządzenie, które pozwala szybko pozbyć się zanieczyszczeń bez niszczenia cennych woluminów. By jednak nie używać go zbyt często, dobrze jest poznać kilka sposobów na to, jak zabezpieczyć książki przed kurzem.

Źródło zdjęć: pixabay.com – KatjaFiona