spot_img

Nowe oblicze znanej pisarki

Literatura detektywistyczna dla dzieci i młodzieży od kilkunastu lat cieszy się ogromną popularnością wśród odbiorców. Polska autorka literatury dziecięcej, Renata Piątkowska, znana szerokiemu gronu z ważnych tytułów takich jak Wszystkie moje mamy, Hebanowe serce postanowiła wziąć na warsztat temat detektywistycznych zagwozdek. Czy była to udana próba?

Duet łobuzów i dziwny czworonóg

Nowa powieść Piątkowskiej nosi tytuł Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza. Składa się na nią sześć, przyjemnych – krótkich i łatwych do przeczytania – opowiadań o dwójce sympatycznych rozrabiaków, którzy postanawiają wspomóc swoją energią służby porządkowe.

Po oglądnięciu ulubionego serialu o dzielnych policjantach, Mikołaj i Julek zakładają tytułowe Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza, które ma za zadanie walczyć z nieuczciwymi praktykami. Towarzyszy im pies Cudak – jego imię doskonale odpowiada aparycji czworonoga: „przypominał trochę pudla, trochę jamnika, miał krzywe nogi i nie widział na jedno oko”.

Detektywi z powodzeniem rozwiążą między innymi sprawy: kradzieży w domu ich wspólnego kolegi, Arka, zagadkowego pobicia Tymka czy obecności duchów w domu sąsiada. Nie można odmówić tym chłopcom dzielności i honoru, okraszonych nutą łobuzerstwa – Mikołaj i Julek doskonale wiedzą jednak, kiedy należy się wycofać, by nie kompromitować sprawcy.

Nowe oblicze znanej pisarki

Rozwiązanie dla każdego

Opowiadania-zagadki, opracowane przez Piątkowską są dopasowane do intelektualnych możliwości dzieci. Jeżeli młodzi adepci czytelnictwa będą uważnie śledzić tekst, bez trudu odkryją sprawcę – mi jako dorosłej fance literatury detektywistycznej przyszło to aż za łatwo. Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza to w gruncie rzeczy proste historie, napisane – jak przystało na tą autorkę – dobrą, literacką polszczyzną: pisarka tym razem zarzuciła poważną tematykę z przesłaniem na rzecz zwyczajnej, przygodowej opowieści. Nie ukrywam, że wolę, gdy Piątkowska podejmuje bardziej newralgiczne tematy – Biuro…, choć jest lekturą sympatyczną, nie zostanie w mojej pamięci na długo. Nie odmówię tej książce jednak określenia: lekka, wakacyjna powieść.

Nowe oblicze znanej pisarki

Lustrzane inspiracje

Czy przewidzieliście, podczas wakacji organizację zajęć z wątkiem detektywistycznym w tle? Inspiracje do zorganizowania bibliotecznego pokoju zagadek znajdziecie w zwycięskiej relacji z konkursu Książkowe Emporium.

Odkrywamy Książkowe Emporium – czyli biblioteczny Escape Room


TYTUŁ: Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza
AUTOR: Renata Piątkowska
LICZBA STRON: 144
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec