spot_img

Mapa Stumilowego Lasu sprzedana na aukcji

W londyńskim domu Sotheby’s podczas wtorkowej aukcji sprzedano oryginał mapy Stumilowego Lasu. Nowy właściciel zapłacił za nią aż 430 tys. funtów. To cena trzy razy większa niż zakładano.

Rekordowa kwota

Mapa Stumilowego Lasu z książek o przygodach Kubusia Puchatka wyszła spod ręki Ernesta H. Sheparda. To szkic z 1926 roku (ze specjalnie użytymi literówkami), który ukazuje okolice między chatką Puchatka a domem Krzysia. Znajduje się tu także drzewo z pszczołami czy wskazana jest lokalizacja zamieszkania Sowy. Zapłacono za nią 430 tys. funtów. Teraz trafi do prywatnej kolekcji.

Prawdopodobnie najsłynniejsza mapa w literaturze dziecięcej

Takiego określenia użył podczas aukcji Dom Sotheby’s. Specjalista z działu książek podkreślił iż mapa „odzwierciedla fakt, że ludzie po prostu zakochują się w dziełach A.A. Milne’a i E.H. Sheparda. Ta mapa jest częścią definicji świata Kubusia Puchatka. I czy będzie to poprzez książkę, czy animowaną wersję disneyowską, mapa do tego świata wprowadza. To pierwsza rzecz, z jaką się stykasz. I to ma rezonans” (źródło PAP).

Dom aukcyjny podsumowując sprzedaż poinformował, że sprzedano również 4 inne ilustracje do Kubusia Puchatka za łączną kwotę 917 500 funtów.

Źródło zdjęć: Sotheby’s