spot_img

Lipcowe wydarzenia biblioteczne

Rozpoczęły się wakacje w bibliotekach. Zaplanowane programy zapowiadają pełno atrakcji dla całych rodzin. Interesująco zapowiadają się także festiwale literackie we Wrocławiu i Rabce-Zdrój.

Na dwa miesiące odpoczniemy od konferencji. W tym czasie bibliotekarze przygotowali atrakcje na wakacje i dedykowany program wydarzeń. Lipiec jest także miesiącem wypełnionym festiwalami literackimi. Gdzie warto się udać? Z pewnością pomoże wam poniższe zestawienie.

Festiwale literackie

Przez całe wakacje (od 1 lipca do 4 sierpnia) Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu wraz z partnerami z Czech, Słowacji i Ukrainy organizuje międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. W tym roku gościem honorowym jest Turcja. To niezwykle intensywny literacko okres: 62 autorów z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Turcji zaprezentuje się w ciągu 31 dni podczas ponad 300 równolegle odbywających się spotkań autorskich w 5 miastach Europy Środkowej i Wschodniej – Wrocławiu, Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie.

Miesiąc Spotkań Autorskich

W uzdrowisku w Rabce od 4 do 7 lipca potrwa Rabka Festival. Gośćmi festiwalu są wybitni twórcy, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne. To szansa na poznania niezwykle interesujących twórców działających w Rabce. Dzięki tym spotkaniom można nie tylko zgłębić ich warsztat: pisarski, aktorski, malarski, muzyczny, filmowy… ale także głębiej poznać specyfikę i bogactwo regionu.

Warto zwrócić uwagę także na szkolenia dla dorosłych z ekspertami odbywające się 6 lipca, skierowane również do bibliotekarzy.

Rabka Festival już w lipcu

Wakacje w bibliotekach

Dzieci, które spędzają wakacje w mieście, w bibliotece nie będą się nudzić. W całej Polsce zaproszenia w literackie podróże z zabawami skierowały biblioteki. Poniżej kilka inspiracji dla bibliotekarzy.

Biblioteka Sopocka zaprasza na letnie seanse filmowe z ulubionymi bohaterami bajek do Miniteki na Kino przed plażą. Z kolei w okresie wakacyjnym, w każdy piątek w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Świdnicy czeka rodzinna strefa zabawy!

W Książnicy Podlaskiej najmłodsi wezmą udział w warsztatach „Magiczne pudełeczko – czyli mój sposób na nudę” z losowaniem zadań aktywizujących do ćwiczeń fizycznych, zagadek umysłowych lub manualnych. Ciekawym tematem, który warto zorganizować w bibliotekach to także propozycja związana z bezpiecznymi wakacjami. W Białymstoku biblioteka postawiła na spotkanie z inspektorem ruchu drogowego. W ofercie innych filii znalazły się również: gra biblioteczna „Detektywi wśród książek” czy „Wakacyjna Biblioteka na Ciebie czeka” zajęcia plastyczno-literackich z elementami biblioterapii.

Specjalną, letnią ofertę zaoferowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach. W zajęciach prowadzonych przez pracowników biblioteki: słoneczny seans między regałami, Myszkow@nie na ekranie oraz zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa np. w plenerze i podczas wyjazdów.

Dlaczego biblioteka jest najlepszym miejscem na wakacje? Na to pytanie odpowiada Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, która zaprasza na letni turnus po krainach wyobraźni – bez tłumów, parawaningu, godzin spędzonych w korkach i, co najważniejsze, za darmo. Jak sama zapowiada: gwarantujemy emocjonujące przygody w towarzystwie najznamienitszych książkowych bohaterów. W ofercie mnóstwo zajęć, ale także spotkania w Tygodniu Kultury Rosyjskiej i podczas Dni Jakubowych w Pracowni Literackiej.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu kieruje do zainteresowanych zaproszenie na akcję „Lato w mieście”. W programie imprez: Bibliomania – gry i zabawy dla dzieci, Akademia małego szachisty, Lato z książką, czyli czytanie na zamówienie.

Słoneczna będzie także Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach. W wakacyjnym cyklu zajęć przewidziano m.in. „Wakacyjne podróże po bajkowej literaturze”, piknik z książką połączony ze słuchowiskiem i głośnym czytaniem, a także „Z książką za pan brat”, czyli quizy literackie, czytanie książek, przeglądanie książek w bibliotece.

Akcja lato także w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Na czytelników czeka wachlarz atrakcji: zajęcia edukacyjno-animacyjne dla aktywnych, konkurs dla pasjonatów czytania, warsztaty dla młodych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności wokalne. Znajdzie się również coś pasjonatów piłki nożnej i miłośników gier planszowych.

Inspiracje na wakacje

Źródło zdjęć: pixbay.com, mat.pras.