spot_img

Bogowie, których nie znacie

Organizujecie czasem w bibliotece dni lub spotkania tematyczne, takie jak np. tydzień kultury żydowskiej? Wybór opowiadań Mitologia. Przygody słowiańskich bogów z pewnością zainspiruje was do otwarcia się na tradycje słowiańskie.

Mitologia – kolejny raz

Uwielbiam mitologie różnych kultur i uważam, że jest to jeden z wdzięczniejszych tematów, jaki nauczyciele przedmiotów humanistycznych mogą zaproponować swoim uczniom. Do dnia dzisiejszego pamiętam ucztę bogów, na jaką moja polonistka zaprosiła nas w gimnazjum. Jako przebrani mieszkańcy Olimpu grasowaliśmy w prześcieradłach po korytarzach szkoły… Z tym większą przyjemnością, sięgnęłam po wybór mitów słowiańskich przygotowany i wydany przez wydawnictwo Egmont.

Prosta wkładka

Po otworzeniu książki wydanej w serii ART pt. Mitologia. Przygody słowiańskich bogów widzimy wycięty na kredowej wkładce szablon drzewa, nad którym widnieje księżyc. Przyznaję, że ten prosty trick zrobił na mnie duże wrażenie, ponieważ przedstawiony motyw drzewa – nieodłącznie wpisany w wiele religii – doskonale oddaje klimat poetyckich opowieści o stworzeniu świata, ludzi oraz o niekończącym się sporze Peruna i Welesa.

Bogowie, których nie znacie

Bogowie, których nie znacie

Mniej znane, choć uniwersalne

Gdy sięgnęłam do tej pozycji, nic specjalnie mnie nie zaskoczyło. Znajdziecie w niej klasyczne opowieści o rywalizacji bogów, mity agrarne, objaśniające cykliczność natury oraz historie o tym, jak przeplatają się ze sobą losy bogów i ludzi. Bez trudu rozpoznacie znane z różnych mitologii świata motywy – wcielania się pod postacie zwierząt, podglądania bóstw czy sądu pośmiertnego. Wyróżnia te historie jednak pewna aura świeżości – pomimo, że mity słowiańskie wywodzą się bezpośrednio z naszego kręgu kulturowego, to owe opowieści nie są w nim powszechnie znane.

Szata graficzna

W przypadku Mitologii. Przygody słowiańskich bogów – w odróżnieniu od wielu tego typu pozycji na rynku – warto podkreślić szatę graficzną tego wyboru opowiadań. Rysunki są wykonane w wyrazistej kolorystyce – nasyconej miedzi oraz intensywnej zieleni– okraszonej motywami ludowymi. Dodatkowo, na końcu publikacji zamieszczono krótką charakterystykę najważniejszych słowiańskich bóstw. Jest to wartościowa pozycja i cieszy mnie, że Egmont za pośrednictwem serii ART – w której ukazały się dotychczas m.in. Zwariowany dzień oraz cudowne Innymi słowy – popularyzuje wartości, które giną we współczesnej kulturze.

Lustrzane inspiracje

Dzień z mitologią – pomyślcie o zorganizowaniu w waszej bibliotece dnia z mitologią. Jeżeli bliżsi Wam są olimpijscy herosi, skorzystajcie z zbioru greckich mitów. Jeśli natomiast nie boicie się popularyzować kultury słowiańskiej, zachęcam do realizacji takich zajęć – zapiszcie imiona dzieci głagolicą, poszukajcie informacji o słowiańskich obrzędach, tradycyjnej kuchni i zwyczajach. Może warto połączyć takie zajęcia z obchodami poszczególnych świąt roku obrzędowego – Dnia Kupały, jesiennych dożynek czy listopadowych dziadów.

Bogowie, których nie znacie


TYTUŁ: ART. Mitologia. Przygody słowiańskich bogów
AUTOR: Melania Kapelusznik
LICZBA STRON: 80
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec