spot_img

Zagadki dla każdego – Zwariowany dzień

Szukasz pomysłu na zajęcia detektywistyczne? Chcesz zorganizować w swojej bibliotece warsztaty, sprawdzające spostrzegawczość uczestników? Książka Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek dostarczy wielu inspiracji do organizacji intelektualnych potyczek.

Kiedy podczas studiów polonistycznych, zapoznawałam się z sylwetkami przedstawicieli niemieckiego marksizmu w XX wieku, nie przypuszczałam, że jeden z wybitnych teoretyków kultury, Walter Benjamin mógł opracować tekst-zagadkę, po którą sięgną dzieci i młodzież, przesiąkniętą epoką smartfonów, Xbooxa oraz wszechpanującą rzeczywistością wirtualną. Moje zaskoczenie było tym większe, gdy okazało się, że owa zagadka naprawdę wciąga współczesnych odbiorców i jest dla nich źródłem dobrej zabawy…

Gong!

Najważniejsze w Zwariowanym dniu są oczywiście zagadki, do których rozwiązywania krótki wstęp. Zawarto w nim informację o 15 łamigłówkach (za których odgadnięcie można zdobyć 30 punktów) oraz 15 naumyślnie popełnionych błędach (za ich odnalezienie czytelnik uzyskuje 15 punktów). Maksymalny wynik, jaki może osiągnąć śmiałek wynosi 45 punktów.

Tło fabularne intelektualnego pojedynku stanowi niepozorna przechadzka głównego bohatera imieniem Heinz – po drodze do domu przyjaciela, Antona sympatyczny Niemiec odwiedza m.in. fryzjera, szkołę i inne miejsca, w których napotyka na rozmaite dylematy…

Zwariowany dzień

Nie-takie-proste zadania

„I co, ile punktów zdobyłaś?” – zapytał chytrze mój mąż, spoglądając na odłożony z powrotem na półkę przeczytany egzemplarz Zwariowanego dnia. Szczęśliwie był to wynik dwucyfrowy, przekraczający znaczenie połowę sumy możliwej punktacji, jednakże nie odpowiedziałam na wszystkie pytania… Zagadki nie są bowiem takie proste – część z nich jest matematyczna, są rebusy ortograficzne, niektóre łamigłówki wymagają myślenia przyczynowo-skutkowego. Do odnalezienia błędów potrzebna jest naprawdę uważna lektura – niejednokrotnie skupiona wracałam do poprzednich stron, aby upewnić się co do sformułowanych przypuszczeń. Z dziecięcą przyjemnością sprawdzałam na końcu książki poprawność własnych odpowiedzi.

Szczerze przyznam, że przy jednej czy dwóch zagadkach, byłabym skłonna kłócić się z samym autorem… Czytanie czy też rozwiązywanie Zwariowanego dnia sprawiło mi jednak ogromną przyjemność i z podziwem podkreślam innowacyjność konceptu Waltera Benjamina oraz gratuluję wydawnictwu Egmont wyjątkowo udanego wznowienia – atrakcyjnie wydanego, bogatego w abstrakcyjną szatę graficzną – fantastycznego tekstu kultury.

Zwariowany dzień

Lustrzane inspiracje

Zagadki Waltera Benjamina idealnie nadają się do wykorzystania podczas wszelkich zajęć detektywistycznych. Sprawdźcie, jak spostrzegawczy są Wasi podopieczni i ile błędów odnajdą. Możecie pokusić się o stworzenie pokoju zagadek na podstawie Zwariowanego Dnia (wystarczy kilka rekwizytów, w których ukryjecie zagadki, np. kapelusz, nożyce). Zaproś młodzież na intelektualny pojedynek – niech spróbują odpowiedzieć na wszystkie pytania zawarte w książce. Zachęcam również dorosłych czytelników do zmierzenia się z zagadkami Waltera Benjamina i przekonania się, że to zadanie nie jest tak łatwe, jak można by przypuszczać…

Zwariowany dzień


TYTUŁ: Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek
AUTOR: Walter Benjamin
ILUSTRACJE: Marta Monteiro
LICZBA STRON: 40
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec