spot_img

Stowarzyszenie niezwykłych dzieciaków, piegi i 110. urodziny Astrid

Czy wiesz, że w tym roku przypada 110. rocznica urodzin Astrid Lindgren? Chcesz zasilić księgozbiór o książkę, która będzie często wypożyczana, a jednocześnie będzie nawiązywała do twórczości tej szwedzkiej pisarki? Poznaj Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Wielka księga przygód 2.

Nowa odsłona przygód super-klubowiczek

Seria Agnieszki Mielech liczy aż jedenaście tytułów i cieszy się ogromną popularnością wśród dziewczynek w wieku szkolnym. Nic dziwnego: tytułowa bohaterka poszczególnych części Emi i tajnego klubu superdziewczyn, Stanisława Emilia Gacek jest założycielką sekretnego stowarzyszenia, w ramach którego wraz z przyjaciółkami (Florą, Faustyną, Anielą) oraz z ich wspólnym kolegą, Frankiem, wykonują mniej lub bardziej tajemne misje, wpływające, jak im się wydaje, na losy świata (albo przynajmniej na losy ich szkoły).

W najnowszej odsłonie historii tego zabawnego stowarzyszenia, jego członkowie będą musieli stawić czoła poważnym zmianom, które wystawią ich przyjaźń na próbę. W szkole zorganizowany zostanie dzień patrona połączony z turniejem sportowym – do rywalizacji mają stanąć drużyny, w mieszanych damsko-męskich składach. Klasowy chaos pogłębi dodatkowo fakt, że do klasy Emi wkrótce dołączy nowa uczennica, Zosia. Jak jej obecność wpłynie na wzajemne relacje klubowiczek? Szykują się nie lada kłopoty…

Czytelniczy pewniak

Warto mieć w swoich bibliotecznych zasobach przynajmniej jedną część cyklu, ponieważ każda z kolejnych historii serii jest swojego rodzaju „czytelniczym pewniakiem”. Szanse na to, że mały odbiorca zakocha się w przygodach Emi i spółki są ogromne: Wielka księga przygód 2 jest w gruncie rzeczy lekturą niewymagającą i przyjemną. Dzieci dobrze odnajdą się w tej historii, gdyż przygody dziewczyn osadzone są w rzeczywistości szkolnej. Konflikty klasowe, rywalizacja, obiady na stołówce – uczniowie szkół doskonale znają to środowisko: spędzają w nim często po osiem godzin dziennie. Moją szczególną uwagę zwróciła jednak obecność dorosłych w powieści – tę sympatyczną grupkę klubowiczów dobrą radą i swoją pomocą (np. przy zaprojektowaniu logo Tajnego Klubu) wspiera kilku niezwykle dojrzałych rodziców i nauczycieli…

Lustrzane inspiracje

Warto zastanowić się nad twórczym przekształceniem pomysłu organizacji święta patrona – szkoła Emilki nosiła imię Astrid Lindgren: nauczyciele z okazji celebrowania święta szkoły zdecydowali się przebrać za postacie z książek szwedzkiej powieściopisarki. Zamiast punktów uczniom na buzię naklejano piegi. Zwyciężyła w szkolnych zawodach ta klasa, która otrzymała największą ilość piegowych naklejek. Może warto skorzystać z tego pomysłu punktowania?

Dodatkowe inspiracje zamieszczone są również na końcu powieści: można tam odnaleźć dwa quizy dla dzieci autorstwa dziewcząt z Tajnego Klubu (Jakie hobby do ciebie pasuje?, Jakie zwierzę do ciebie pasuje?) oraz poradnik: jak założyć tajny klub. Korzystając z kilku prostych zamieszczonych w nim wskazówek, dzieci z łatwością opracują koncepcję własnego, sekretnego stowarzyszenia. Wielu radości może im dostarczyć także wspólne projektowanie logo, opracowywanie konspiracyjnych haseł członkowskich oraz regulaminu klubu.


TYTUŁ: Emi i Tajny Klub Superdziewczym. Wielka Księga Przygód 2
AUTOR: Agnieszka Mielech
ILUSTRACJE: Magdalena Babińska
LICZBA STRON: 352
WYDAWNICTWO: Wilga
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska

Wszystkie dzieci Astrid, konkurs biblioteczny i prześcieradło