spot_img

Wszystkie dzieci Astrid, konkurs biblioteczny i prześcieradło

Biblioteki są miejscem, w którym klasycy literatury dziecięcej powinni liczyć na szczególne traktowanie. Zachęć czytelników biblioteki do przeczytania Dzieci z wyspy Saltkråkan, wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie bibliotecznym oraz zainspiruj do stworzenia z dziećmi wyspy marzeń z wykorzystaniem… prześcieradła.

O tym, że Astrid była królową dziecięcych serc, nie trzeba nikogo zapewniać. Dzieci z Bullerbyn, Ronja, Pippi i Pan Nilsson są bohaterami, o których powinien usłyszeć każdy maluch: to postacie wyraziste, odważne, niepowtarzalne. Taka jest też rodzina Melkersonów, która zawitała na wyspę Saltkråkan.

Kraina urwipołci

Melkersonowie trafiają na wysepkę o wdzięcznej nazwie Saltkråkan, poszukując miejsca na idealny, wakacyjny wypoczynek. Wynajęty domek okazuje się być starą zagrodą stolarza, przez dach której kapie deszcz. Doskonały urlop może zakłócić również fakt, że każdy członek pięcioosobowej rodziny ma inne priorytety. Tata – pan Melkerson – jest artystyczną duszą, pisarzem z głową w chmurach. Malin – najstarsza córka i jedyna kobieta w rodzinie – troszczy się o dobro rodziny, ale również marzy o wielkiej miłości. Z kolei bliźniaki, Johan i Niklas do spółki z najmłodszym Pelle stanowią łobuzerkę w czystej postaci. Do przygód tej gromadki dołączają również inni mieszkańcy Saltkråkan…

Książki z idealnego świata

Z sentymentem lubię wracać do historii opowiadanych przez Astrid, ponieważ świat jej powieści jest krainą bezpieczną – miejscem beztroskich marzeń, żartów i śmiechów. To przestrzeń wzajemnej gościnności i życzliwości, w której do drzwi przeciekającej stodoły puka sąsiadka, dzierżąca w dłoniach pieczeń wołową; miejsce, w której mała społeczność rusza na poszukiwania zguby, a ojciec nie wyklina dzieci, gdy źle zamontowana rynna przemoczy go do suchej nitki.

Literatura dla każdego

Pomimo, że historia rodziny Melkersonów jest właściwie opowieścią o dzieciach dla dzieci, to każdy znajdzie w niej coś dla siebie: nastolatkom spodobają się miłosne perypetie Malin, do której ustawiają się kolejki adoratorów. Dorosłych z pewnością rozbawi sposób gotowania pana Melkersona i niekonwencjonalne metody za pomocą, których usiłuje uzyskać chwilę spokoju…

Lustrzane inspiracje

Zachęcając czytelników do sięgnięcia po Dzieci z wyspy Saltkråkan, a następnie do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie bibliotecznym zorganizowanym przez Naszą Księgarnię, warto posłużyć się nietypową formą reklamy. Zaproś dzieci do wspólnego przygotowania banneru informującego o konkursie… na prześcieradle. Namalujcie potężną wyspę marzeń, jej mieszkańców i przygody bohaterów (np. Malin i Kristera wraz ze zwisającym z drzewa, podsłuchujących zakochanych Pelle; członków tajnego stowarzyszenia „Cztery Wrony” czy Tjorven z Bosmanem). Stworzenie ogromnego plakatu sprawi wielką radość uczestnikom.

Dzieci z wyspy Saltkråkan – ogólnopolski konkurs biblioteczny


TYTUŁ: Dzieci z wyspy Saltkråkan
AUTOR: Astrid Lingren
ILUSTRACJE: Ilon Wikland
WYDAWNICTWO: Nasza Ksiegarnia
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA STRON: 344

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec