spot_img

Kreatywny czytelnik

Dwa miniporadniki – jak napisać ciekawą relację oraz ABC spotkań autorskich. Oprócz tego w przedwakacyjnym numerze „Biblioteki Publicznej” tworzenie oferty bibliotecznej razem z czytelnikiem. Odkryjcie sposoby na zaangażowanie i przyciągnięcie czytelników do waszych placówek!

Kreatywny czytelnik

To temat numeru, który odzwierciedla rolę użytkownika w bibliotece, nie tylko jako osoby czytającej, ale jako osoby zaangażowanej we współtworzenie oferty bibliotecznej. Wartym polecenia jest projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatczycach, który ukazuje kulisy biesiad literackich, kawiarenek czytelniczych i innych spotkań dostarczających rozrywki mieszkańcom. Z kolei w Łodzi, aby rozszerzyć zakres usług bibliotek publicznych dzielnicy Łódź-Polesie i dostosować je do potrzeb młodych czytelników zorganizowano projekt „Porusz wyobraźnię. Zagraj z nami w książkę”. Biblioteka zakładając, że „jednorazowe działania nie przynoszą takich efektów jak działania długofalowe” zaplanowała w ramach projektu cykl warsztatów.

Jak pokazać młodym ludziom, że sztuka ludowa i kontakt z folklorem mogą być niezwykłą inspiracją do rozwijania ich wrażliwości i wyobraźni plastycznej oraz talentów artystycznych? – na to pytanie odpowiada Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie, która zainicjowała projekt „Kolorowa Sztuka Ludowa. Odrywamy – uczymy się – tworzymy”.

Kolorowa Sztuka Ludowa

W przestrzeni dla młodych w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki nakręcono się na czytanie tak, że powstał projekt „Book Morning Library!”. Dodatkowo w materiale 10 porad na temat pracy z młodzieżą oraz porady organizacyjne tworzenia oferty dla młodych.

W tym numerze znajdziecie także inne inspirujące artykuły, projekty czytelnicze, scenariusze zajęć!

Miniporadniki

Jak napisać ciekawą relację? – to poradnik o tym, jak zwrócić uwagę na bibliotekę za pomocą (nie)zwykłej relacji. W materiale mnóstwo przykładów, porad, prezentacja dobrych praktyk oraz sposobów na klucz do sukcesu!

ABC spotkań autorskich i wiele innych – poradnik dla tych bibliotek, które cały czas organizują spotkania z pisarzami i nie tylko. To sprawdzone materiały, dzięki którym każdy bibliotekarz, nie ważne czy z dużej czy małej biblioteki, może sprostać wyzwaniu przygotowania takiego spotkania na wysokim poziomie. Swoimi doświadczeniami dzielą się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej Izerka w Świeradowie-Zdroju.

Zajrzycie na www.bibliotekapubliczna.com, by odkryć całą zawartość numeru!