spot_img

Bańki, igły i leśne przygody

Czy wiesz, że z brzozowego drewna można puszczać bańki? Co się stanie, gdy poklepiesz dłonią mrowisko? Jaki zapach wydzieli potarta w palcach igła? Książka Petera Wohllebena to świetne źródło inspiracji do leśnych zabaw.

Edukacja ekologiczna i bibliotekarz

Edukacja ekologiczna coraz częściej prowadzona jest nie tylko w szkołach, ale i w bibliotekach. Zachęcamy do segregowania śmieci, walki ze smogiem, współpracujemy ze schroniskami. Ciekawe materiały do promowania idei dbania o środowisko oraz pogłębiania znajomości leśnej fauny i flory można odnaleźć w nowej książce Petera Wohllebena O czym szumią drzewa.

Stop leśnej nudzie

Gdy zaczęłam czytać O czym szumią drzewa, od pierwszych stron tego przewodnika uderzyło mnie innowacyjne podejście autora do edukacji ekologicznej. Wohllebenowi nie zależy na tym, żeby czytelnik bezmyślnie porównywał okazy znalezione z encyklopedyczną wiedzą i proponuje, aby zapoznawać dzieci z fauną i florą, nieustannie je aktywizując. Autor apeluje:

[…] od zawsze jestem zdania, że suche wykłady o różnicach między takim czy innym gatunkiem drzewa to straszna nuda. Czy nie lepiej ponadgryzać różne gałązki i po smaku zorientować się, czym się różnią i z jakiego drzewa pochodzą?.

Bańki, igły i leśne przygody

Zabawa i obserwacja

Wohlleben nie jest w swoich deklaracjach dosłowny i na każdej stronie O czym szumią drzewa zachęca do obserwowania natury (między innymi pniaków czy węzłów na gałęziach) połączonego z różnymi propozycjami zabaw. Książka aż kipi od pomysłów na leśne aktywności – wykonaj obrazki z kory, zrób zwierzęta z łupinek, poszukaj drzewnej klasy.

Ten wykwalifikowany leśnik, od ponad ćwierć wieku zaangażowany w popularyzację wiedzy o lesie, zwraca się do odbiorców książki – małych i dużych czytelników – posługując się prostym i zrozumiałym dla każdego językiem:

Liście potrzebują powietrza? Czyżby potrafiły oddychać tak jak ty? Tak, liście wdychają i wydychają powietrze. Ustami. Bardzo przypominają one twoje usta, bo wyglądają tak, jakby miały wargi.

O czym szumią drzewa to wartościowa książka, której autor robi wszystko, by uatrakcyjnić dzieciom zdobywanie wiedzy o otaczającym ich ekosystemie.

Lustrzane inspiracje

5 czerwca przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Tak jak wspomniałam, O czym szumią drzewa bardzo dobre źródło inspiracji do zajęć poświęconych edukacji ekologicznej. O kilku propozycjach zabaw wspomniałam w recenzji, a inne pomysły na leśne igraszki z dziećmi znajdziecie na stronie wydawnictwa Otwarte, gdzie udostępniono pierwsze rozdziały książki.  Ta książka jest doskonałym pretekstem do podejmowania leśnych wypraw – szczerze do nich zachęcam.

Mocny głos w obronie uciśnionych – Zwierzokracja


TYTUŁ: O czym szumią drzewa
AUTOR: Peter Wohlleben
ILUSTRACJE: Diana Karpowicz
LICZBA STRON: 200
WYDAWNICTWO: Otwarte
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec