spot_img

Sprawdzone pomysły na lekcje biblioteczne

Pomysły na lekcje biblioteczne są stale poszukiwane przez bibliotekarzy. Temat ten podejmuje najnowszy numer miesięcznika Biblioteka Publiczna. W nim m.in. sprawdzone scenariusze, sposób na wykonanie planszówek, grę z użyciem nowych technologii oraz kreatywne odkrywanie świata w bibliotecznym laboratorium.

44 strony i na każdej inspiracje do działania! W numerze 4 Biblioteki Publicznej znajdziesz mnóstwo porad, inspiracji i praktyki.

Inspirujące działy dla każdego

Na początek zaproszenie do udziału w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która odbędzie się 8 czerwca w całej Polsce. Razem będziemy bić rekord wspólnego czytania w jednym czasie. Artykuł przybliża kulisy organizacji akcji w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Myszkowie i daje garść inspirujących porad, jak uatrakcyjnić to wydarzenie.

W inspiracjach też męskie czytanie, czyli relacja z akcji „Ambasadorowie czytelnictwa” na przykładzie Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie oraz sposób na promocję czytelnictwa wśród chłopców i mężczyzn. Nie zabraknie premiery sztuki teatralnej z energiczną młodzieżą w roli głównej.

W dziale prawnym odpowiadamy na pytanie czy można wykorzystać wizerunek znanego bohatera? To nie takie proste, jakby mogło się wydawać. Szczegółowe omówienie rozmaitych aspektów ochrony prawnej postaci fikcyjnych tylko w Bibliotece Publicznej.

Zajrzyjcie koniecznie do tajników warsztatu, gdzie podejmujemy temat zbiorów muzycznych. Warto podkreślić, że coraz częściej obejmują one oprócz tradycyjnych nut także masowo dodawane do czasopism płyty CD. Artykuł wyczerpująco opisuje kwestię pozyskiwania, gromadzenia i udostępniania jednych i drugich w bibliotece.

Wartym uwagi jest także artykuł o budżecie obywatelskim szansą na modernizację biblioteki oraz spis książek.

Lekcje biblioteczne

  • Autorskie planszówki samograjki dla każdego – scenariusz warsztatu tworzenia autorskiej gry planszowej dla dzieci powyżej 6. roku życia. Zawiera kompletne omówienie przebiegu spotkania i wskazówki techniczne.
  • Grywalizacja z Felixem, Netem i Niką – scenariusz zajęć dla starszych uczniów z użyciem nowych technologii.
  • Klubik Plastusia – sposób na kreatywne spędzanie czasu w bibliotece.
  • Badam i już wiem – odkrywanie świata – scenariusz zajęć bibliotecznych poświęconych prostym eksperymentom fizyczno-chemicznym.
  • Noc Bibliotek z Babą Jagą – scenariusz spotkania w ramach Nocy Bibliotek inspirowany postacią Baby Jagi ze znanej bajki o Jasiu i Małgosi.
  • W to mi graj, czyli Holmes vs. Poirot – pomysł na zajęcia dla młodzieży osadzone w uniwersum klasycznych powieści Arthura Conan Doyle’a i Agathy Christie.

Dziel się swoimi inspiracjami i promuj swoją bibliotekę

Jeżeli też chcesz pokazać swoją bibliotekę z jak najlepszej strony i zainspirować innych bibliotekarzy nieszablonowym pomysłem, sprawdzonymi praktykami i doświadczeniami koniecznie wyślij artykuł do miesięcznika Biblioteka Publiczna na adres: barbara.morawiec@sukurs.edu.pl

Więcej szczegółów na stronie bibliotekapubliczna.com