spot_img

Kampania społeczno-edukacyjna „(Do)wolność czytania” – patronat Lustra Biblioteki

Zachęcanie do czytania, dzielenia się książkami oraz korzystania z innych form czytelnictwa to cele przyświecające kampanii społeczno-edukacyjnej „(Do)wolność czytania”. Powstanie także specjalny spot filmowy. Organizatorem wydarzeń jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Lustro Biblioteki objęło kampanie swoim patronatem.

(Do)wolność czytania

Maj jest miesiącem inaugurującym kampanię społeczno-edukacyjną „(Do)wolność czytania”. Na przestrzeni kolejnych miesięcy poprzez różnorodne akcje, spotkania, warsztaty będą propagowane wśród Opolan „dowolność czytania”. Impulsem do powstania kampanii było hasło tegorocznego 15. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Główną ideą kampanii jest zachęcanie do czytania, dzielenia się książkami oraz korzystania z innych form czytelnictwa. Opolskie środowisko ludzi kultury, sztuki, sportu, mieszkańcy Opola oraz bibliotekarze zachęcają społeczeństwo do częstszego sięgania po książkę w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do odwiedzania biblioteki. „(Do)wolności czytania” to także rozwój umysłowy, kulturalny, daje nieograniczone możliwości.

Spot filmowy

Głównym punktem kampanii jest spot filmowy, który zrealizowano we wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Zaproszeni goście opowiedzieli między innymi o tym jak rozumieją „(Do)wolność czytania”, zdradzili nazwiska swoich ulubionych autorów oraz tytuły książek. Oficjalna prezentacja spotu odbędzie się 8 maja 2018 r. o godz. 12:00 w Sali Konferencyjnej MBP Opole, przy ul. Minorytów 4. Kampania, dzięki życzliwości gości, została zrealizowana na zasadach non-profit.

dowolność czytania opole

Moc atrakcji

Inauguracją Kampanii społeczno-edukacyjnej jest wystawa-instalacja odnosząca się do „dowolności czytania”, którą można oglądać od 23 kwietnia do 4 maja 2018 w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Szklane ściany Małej Galerii pokrywają odręczne napisy przedstawiające zalety książek, audiobooków oraz e-książek. Natomiast na zawieszonych na szybach drewnianych półeczkach, bibliotekarze umieścili specjalnie wyselekcjonowane do wypożyczenia zbiory.

7 maja 2018 r., o godz. 12:00 przed budynkiem Biblioteki w Opolu, w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej odbędzie się literacki flash mob. Chcąc zaakcentować „dowolność czytania” bibliotekarze wraz z opolanami przeczytają swoje ulubione fragmenty literatury z książek, e-czytników, smartfonów, tabletów, laptopów.

Ponadto od 7 do 15 maja 2018 przed wejściem do budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu będzie funkcjonować strefa bookcrossingu. Każdy, kto zechce, może usiąść na leżaku, zrelaksować się i oddać ulubionej lekturze. W ramach bookcrossingu można także przynieść własne, przeczytane już książki (tylko literatura piękna). Wszystkie książki oddane do bookcrossingu obklejone są specjalnymi etykietami.

Pokazując młodzieży gimnazjalnej możliwość „dowolności czytania”, 8 maja 2018 r. bibliotekarze przeprowadzą warsztaty: „(Do)wolność czytania – książka tradycyjna a interaktywna” oraz „Komiks”.

Na użytek kampanii powstały przypinki, pocztówki, a w holu biblioteki czytelników wita duża naklejka ze znakiem graficznym akcji.

Szczegóły kampanii

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – zgrana wizytówka miasta

Źródło zdjęć: mat.pras., LB