spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [52]

Rasizm w bibliotece, Antologia Niepodległości, literatura i artyści z górnej półki – to tematy poruszane w tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego. Poza tym również o tym, jak sprawić, aby dziecko zakochało się w czytaniu, cyfryzacji bibliotek szkolnych oraz pierwszej książce, jaką wypożyczono w raciborskiej bibliotece.

Jeden pokój i dwa regały książek czyli początki raciborskiej biblioteki

nowiny.pl: 20 lipca 1948 roku to pamiętna data dla raciborskiej biblioteki – właśnie wtedy rozpoczęła swoją działalność. Pierwszą książką, którą udostępniono czytelnikom, było… „Leżąc krzyżem” Władysława Dunarowskiego. Na szczęście szybko uzupełniono księgozbiór o inne publikacje.

„Nie mogłam zapisać się do biblioteki”. Jest stanowisko placówki ws. ciemnoskórej Rajel

tvp.info: W mediach głośno jest ostatnio na temat ciemnoskórej Rajel. Kobieta zarzuciła mieszkańcom Warszawy rasizm. Polka o ciemnej karnacji narzeka, że warszawiacy wyzywają ją i źle traktują. Jak twierdzi, przykładem rasistowskiego zachowania miała być wizyta w bibliotece na Gocławiu.

Cała Polska czyta, płacze i ucieka

newsweek.pl: Wyobraźmy sobie XX-wieczną literaturę polską bez Tadeusza Różewicza. Co tam bez Różewicza! Idźmy na całość: bez Gombrowicza, Mrożka, Konwickiego. Bez Stanisława Brzozowskiego i jego „Legendy Młodej Polski” i bez Juliana Tuwima.

4 inspiracje na odkrywanie radości wspólnego czytania

„Chcesz, by Twoje dziecko zakochało się w czytaniu? Przyprowadź Je do biblioteki”

tutajglogow.pl: Głogowska biblioteka organizuje cykliczne spotkania, które mają sprawić, że mali głogowianie będą chcieli odkrywać ten wielobarwny świat literatury, pokochają czytanie, a książka będzie dla nich równie ważna jak nowoczesne gadżety…

Cyfryzacja bibliotek szkolnych spowoduje wzrost czytelnictwa u dzieci i młodzieży?

infowire.pl: Czytanie, szczególnie w przypadku dzieci, kształtuje, rozwija wyobraźnię i pogłębia wiedzę. Tymczasem – niestety – niektóre z nich traktują tę czynność z niechęcią i unikają książek. Jak zwiększyć poziom czytelnictwa wśród uczniów? Jednym ze sposobów może być cyfryzacja bibliotek szkolnych.

Wariacje literackie

Literatura i artyści z górnej półki – Krakowski Salon Poezji [Polski na tapecie]

wzielonej.pl: Krakowski, chociaż w Zielonej Górze. Poezji, mimo że prezentuje nie tylko utwory poetyckie. Na pewno jednak Salon, bo wkroczył na salony biblioteki Norwida. A dokładnie do dawnej Sali Dębowej (dziś Sali im. Janusza Koniusza). O tym, dlaczego Krakowski Salon Poezji odbywa się także poza Krakowem, mówił Andrzej Buck, dyrektor biblioteki Norwida.

Źródło zdjęć: pixabay.com