spot_img

Biblioteczne Pasmo Informacyjne [51]

Dziś sprawdzamy spis lektur Prezydenta RP, najchętniej wypożyczane książki w gdańskich bibliotekach oraz książki, jakie rozdano dziewczynkom w Chorzowie. Poza tym krótki przegląd nagród literackich i ekranizacji.

Spis lektur prezydenta Dudy, czyli o tym, jak Polska podnosi się z mar

wyborcza.pl: Czytam wykaz dzieł wchodzących w skład „Antologii niepodległościowej” zamieszczony na stronie Kancelarii Prezydenta RP i oczyma wyobraźni widzę, jak spada czytelnictwo. Aby wyjaśnić moje obawy, postawię kilka prostych pytań – pisze Przemysław Czapliński – literaturoznawca, profesor UAM w Poznaniu.

Przedwiośnie lekturą Narodowego Czytania 2018

Top 10 najchętniej wypożyczanych książek z gdańskich bibliotek. Katarzyna Bonda króluje na liście

dziennikbaltycki.pl: Aż siedem z dziesięciu najpopularniejszych książek, które wypożyczaliśmy z gdańskich bibliotek w 2017 roku, to dzieła polskich autorów. W tym zestawieniu z trzema książkami znalazła się Katarzyna Bonda, autorka kryminałów.

Miasto rozdało dziewczynkom nietypowe książki

katowice.wyborcza.pl: 22 szkoły, 33 spotkania i ponad 1700 dzieci – Chorzów w ten sposób wystartował z pierwszą w Polsce lokalną kampanią skierowaną do dziewczynek. Urzędnicy zachęcają małe chorzowianki do głośnego wyrażania własnych poglądów i przekonują, że mogą być, kim chcą.

38% Polaków czyta książki – stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku

Olga Tokarczuk nominowana do jednej z najważniejszych nagród literackich na świecie

kultura.gazeta.pl: Książka ”Bieguni” Tokarczuk walczy o prestiżową nagrodę Man Booker International Prize. Laureatów poznamy już 22 maja.

Joanna Bator laureatką Nagrody im. Hermanna Hessego

rp.pl: To jedno z najbardziej prestiżowych niemieckich wyróżnień literackich. W tym roku przypadło Joannie Bator i jej tłumaczce Esther Kinsky.

Wielka literatura na ekranie. Filmy na podstawie prozy H.P. Lovecrafta

cojestgrane24.wyborcza.pl: H.P. Lovecraft to ojciec horroru. Jego proza nie tylko była wielokrotnie ekranizowana, ale też inspirowała innych twórców, którzy chętnie podbierali Samotnikowi z Providence pomysły. Oto dziesięć filmów, które powstały na podstawie jego twórczości.

Źródło zdjęć: pixabay.com