spot_img

Skarbnica polskiego dorobku intelektualnego

– Biblioteka Narodowa, jako skarbnica polskiego i europejskiego dorobku intelektualnego, jest niezwykle ważną instytucją nie tylko kulturotwórczą, ale i państwotwórczą – powiedział o Bibliotece Narodowej Prezydent RP. Wczoraj odbyła się uroczystość z okazji 90-lecia reaktywowania Biblioteki Narodowej.

W Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 90. rocznicy podpisania przez Prezydenta Ignacego Mościckiego rozporządzenia o reaktywowaniu Biblioteki Narodowej. W wydarzeniu udział wzięli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Dudą, Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, a także pracownicy Biblioteki Narodowej i zaproszeni goście.

90-lecie Biblioteki Narodowej

Zgromadzeni mogli zobaczyć pokaz najcenniejszych zabytków polskiego i europejskiego piśmiennictwa ze Skarbca Biblioteki Narodowej oraz wystawę wybranych nowych nabytków Narodowej Książnicy.

Skarbnica polskiego dorobku intelektualnego

Prezydent RP podkreślił, że Biblioteka Narodowa jest skarbnicą polskiego i europejskiego dorobku intelektualnego, niezwykle ważną instytucją kulturotwórczą i państwotwórczą.

Z kolei Piotr Gliński, Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w podziękowaniach zaznaczył, że „Biblioteka Narodowa to jedna z najważniejszych instytucji nie tylko kultury narodowej, ale w ogóle polskości, która niesie wartości istotne dla naszej wspólnoty narodowej„. Wskazał także na dwa największe projekty w historii polskiego bibliotekarstwa: OMNIS, który jest narzędziem do tworzenia ogólnopolskiej sieci bibliotecznej oraz Patrimonium, który jest największym projektem digitalizacji polskiego dziedzictwa narodowego.

90-lecie Biblioteki Narodowej

OMNIS – nowa jakość e-usług bibliotecznych

Patrimonium – dziedzictwo dla wszystkich