spot_img

Piórko – konferencja inaugurująca konkurs dla debiutujących pisarzy

Jeżeli masz pomysł na opowieść dla dzieci to teraz jest świetna okazja by podzielić się swoim talentem pisarskim. Rusza IV edycja konkursu „Piórko”. Na laureatów konkursu – autorów zwycięskiego tekstu i ilustracji – czeka po 100 tys. zł.

Debiutujący pisarze i ilustratorzy na start!

W czwartek odbyła się konferencja inaugurująca konkurs „Piórko”, którego organizatorem jest sieć sklepów Biedronka. Ma on na celu popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych. Konkurs skierowany jest do debiutujących pisarzy i ilustratorów, których zadaniem jest stworzenie książki dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zwycięzcy konkursu, czyli autor najlepszego tekstu oraz autor ilustracji do niego, otrzymają po 100 000 zł nagrody każdy. Książka ich autorstwa trafi do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.

W tegorocznej, już czwartej, edycji projektu sieć Biedronka akcentuje walory edukacyjne książek w rozwoju intelektualnym dziecka. Teksty są przyjmowane do 20 marca br. W ubiegłych edycjach swoje prace zgłosiło ponad 14 tys. osób. Szczegóły i regulamin konkursu.

Podczas konferencji nie zabrakło akcentu bibliotecznego. Odbyła się krótka prezentacja Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie. W trakcie debaty rozmawiano także o stanie czytelnictwa w Polsce – niestety nie zbyt udanie i trafnie dobrano wątki. Warto dodać, że Biedronka zleciła badanie poziomu czytelnictwa Instytutowi Maison&Partners w dniach 26-29 stycznia 2018 roku metodą CAWI na grupie 1077 osób. Dowiadujemy się z nich, że blisko 24 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatniego roku nie przeczytało żadnej książki.

piórko

Sukces poprzednich edycji

Do tej pory w ramach projektu ukazały się trzy książki: „Szary domek”, „Córka bajarza” i „Nieustraszony Strach na Wróble”. Książki sprzedały się kolejno nakładem do 60 tys. egz., 35 tys. egz. i 20 tys. egz.

Poprzednie edycje konkursu Piórko cieszyły się dużym zainteresowaniem debiutantów i klientów sieci, co podkreśla, jak ważne jest to przedsięwzięcie. W trzech pierwszych odsłonach wpłynęło łącznie ponad 14 tys. 400 tekstów i kompletów ilustracji. Książki, które zostały dotąd wydane, sprzedały się w ponad 115 tys. egzemplarzy – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w JMP. Wśród autorów tekstów ubiegłorocznej edycji przeważały kobiety (71%) oraz osoby w przedziale wiekowym od 31. do 50. roku życia (52%).

piórko

W jury, które oceni nadesłane teksty, zasiadają znani eksperci, a wśród nich: Renata Piątkowska i Rafał Witek – autorzy książek dla dzieci, Agnieszka Karp-Szymańska – filolog polski i współzałożycielka portalu CzasDzieci.pl, dziennikarz Jarosław Gugała, a także przedstawiciel Jeronimo Martins Polska.