spot_img

Graj w bibliotece! – popularne planszówki

Przyciągnij nowych czytelników do biblioteki proponując im zgrane spotkania przy planszówkach. Dowiedz się jakie tytuły są na topie i zainspiruj się festiwalem lokalnego święta gier. Wzbogać zbiory biblioteki o nowe gry planszowe i weź udział w mikołajkowym konkursie.

Planszówki w bibliotekach to zgrani czytelnicy, mnóstwo zabawy i rozgrywki na najwyższym poziomie. Zainteresowanie grami planszowymi i wydarzeniami z nimi związanymi stale rośnie. Bardzo ciekawym przepisem na organizację jednego z nich podzieliła się Katarzyna Heród opisując w czasopiśmie „Biblioteka Publiczna” organizację lokalnego święta gier. W artykule tym znajdziemy miniporadnik na podstawie doświadczeń Biblioteki Galeria Książki w Oświęcimiu. Gry planszowe to świetny temat do dyskusji. Lustro Biblioteki w październiku tego roku objęło swoim patronatem interesującą konferencję pod hasłem „Wejdź do gry. Kultura czytania i twórczego działania w bibliotece”. W drugim dniu bibliotekarze, literaturoznawcy, znawcy gier i inni uczestnicy dzielili się pomysłami na uatrakcyjnienie oferty bibliotecznej i zachęcali młodych do korzystania z oferty planszówek.

Weź udział w konkursie Lustra Biblioteki i Wydawnictwa Egmont

Gry planszowe są przede wszystkim wartościowym elementem zabaw edukacyjnych i przynoszą wiele korzyści. Na poniższych przykładach dowiecie się jakie tytuły warto dodać do zbiorów bibliotecznych i działających przy nich Klubów miłośników gier planszowych. Podane tytuły warto mieć pod ręką w trakcie organizacji turniejów i innych rozgrywek planszówkowych.

Zgrana biblioteka – planszówkowy konkurs

Pentago

Kółko i krzyżyk gra to stara jak świat. Jej proste zasady i fakt, że do gry wystarcza nam zwykła kartka i długopis sprawiły, że chyba każdy z nas zagrywał się w nią wraz kolegą ze szkolnej ławki. Czasy się jednak zmieniają, a nam nie wystarcza już ta prosta gra logiczna. I dlatego naprzeciw oczekiwaniom graczy wychodzi Wydawnictwo Egmont z planszówką Pentago autorstwa Thomasa Flodena.

To „zakręcona” wariacja gry w kółko i krzyżyk. Pierwsze co zauważymy po otwarciu pudełka to kolejne mniejsze pudełko stanowiące planszę do gry. Wydawnictwo przygotowało dla nas wersję gry, którą bez problemu możemy zabrać ze sobą w podróż dzięki pokrywie zabezpieczającej planszę.

Obszar gry został podzielony na 4 odrębne pola składające się z 9 punktów na których umieszczamy kulki wybranego koloru. Zadaniem graczy jest ułożenie pięciu kulek w jednej linii – poziomej, pionowej lub skośnej. Nie było by w tym nic trudnego gdyby nie fakt mocnego „zakręcenia” gry. To co wyróżnia Pentago od klasycznej gry w kółko i krzyżyk to jedna czynność, którą gracze muszą wykonać po każdym ruchu, a mianowicie muszą obrócić o 90 stopni jedno wybrane przez nich pole. Zmusza to gracza to planowania swoich ruchów i reagowania na przyszłe posunięcia przeciwnika.

Pentago to świetna planszówka do zastosowań edukacyjnych. Gracz od samego początku musi ćwiczyć strategiczne podejście do rozgrywki. Planować kilka ruchów naprzód i na bieżąco reagować na ruchy drugiego gracza.

gry planszowe pentago

SłowoStwory

Tak jak w przypadku Pentago ta jest również mocno inspirowana grą z dawnych lat. Mowa tu oczywiście o Państwa-Miasta. Filip Miłuński, twórca SłowoStworów, poszedł o krok dalej tworząc grę bardziej rozbudowaną i wciągającą niż jej pierwowzór.

SłowoStwory przeznaczone są dla graczy w wieku od 8 do 108 lat i nie ma w tym przesady. Autor dał nam do wyboru dwie wersje gry. Pierwsza dedykowana jest najmłodszym graczom. Jej zasady są mocno ograniczone, a rozgrywka krótka. Druga wersja przeznaczona jest dla starszych i wymaga udziału co najmniej 3 uczestników.

O co w sumie chodzi w SłowoStworach? Gracze na podstawie losowania dwóch liter mają ułożyć w ograniczonym czasie słowo z tematyki wylosowanej podczas rzutu kostką. Za prawidłowo wymyślone słowo gracze otrzymują tytułowe SłowoStwory – kto pierwszy zdobędzie ich dziesięć wygrywa. W trudniejszym wariancie gry dochodzą jeszcze pojedynki na słowa i układanie ciągu liter.

Gra jest naprawdę wciągająca i szalenie zabawna. Super sprawdzi się podczas utrwalania wiedzy u najmłodszych. Zaletą jest możliwość grania nawet w 7 osób. Dzięki dużej dawce rywalizacji świetnie wpasuje się w lokalnie organizowane turnieje gier planszowych.

Plusem jest też jej jakość wykonania. SłowoStwory są pięknie namalowane, wszystko jest kolorowe i po prostu przyciągające.

gry planszowe slowostwory

Polowanie na Robale

Bardzo schludnie przygotowana gra dla najmłodszych graczy. Nastawiona głównie na naukę i utrwalenie umiejętności liczenia. Wydanie zostało przygotowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Klocki i kostki zostały wykonane z dobrej jakości materiałów.

Celem grających jest zebranie jak największej liczby robali. By jednak nie było za łatwo, musimy za każdym razem szacować ryzyko. Jeśli przesadzimy to niestety stracimy już uzyskane punkty. Polowanie na Robale to prosta logiczna gra, która powinna spodobać się zarówno młodszym jak i starszym graczom. Idealny wypełniacz czasu na nudne zimowe wieczory.

gry planszowe robale

Torres

Torres to gra autorstwa genialnego duetu Kramer i Kiesling, która została i nagrodzoną jedną z najważniejszych nagród w świecie gier planszowych – Spiel des Jahres. To już samo w sobie jest wystarczającą rekomendacją. W tym roku gra doczekała się nowej edycji z okazji jej 18-lecia. Wydanie przygotowało oczywiście Wydawnictwo Egmont. W środku pudełka znajdziemy sporo elementów, które proszą się o ustawienie na planszy.

Na czym polega gra? Zostajemy budowniczym zamków zgodnie z wolą króla szukającego godnego dziedzica, który obejmie po nim rządy. Żeby wyłonić najlepszego następcę, król zorganizował zawody. Ten książę, który w trzy lata zdoła zbudować najwyższy i największy zamek, zostanie nowym władcą. Gra Torres przeznaczona jest dla maksymalnie 4 graczy. Rozgrywka dzieli się na trzy tury. Gra kładzie duży nacisk na ekonomiczne zarządzanie posiadanymi zasobami, a zawodnicy uczą się jak długofalowo planować kolejne posunięcia. Smaku dodają najróżniejsze zawirowania przygotowane przez twórców.

Tytuł ten dobrze się sprawdzi podczas turniejów gier planszowych i zapewni długą rozgrywkę.

gry planszowe

Spodobały ci się te gry?

Możesz je wygrać biorąc udział w mikołajkowym konkursie Lustra Biblioteki i Wydawnictwa Egmont!

Zgrana biblioteka – planszówkowy konkurs