spot_img

Gamifikacja w promocji biblioteki

Przykuj uwagę czytelnika, motywuj do pracy i dobrej zabawy, angażuj w życie biblioteczne i rozwijaj interakcję czytelnika z książką przy wykorzystaniu gamifikacji. Czym jest gamifikacja i jak ją zastosować w bibliotece? Sprawdźcie w numerze 8 czasopisma „Biblioteka Publiczna”.

Gamifikacja w promocji biblioteki – miniporadnik

W nowym numerze „Biblioteki Publicznej” znajdziecie miniporadnik o gamifikacji i wykorzystaniu jej w promocji biblioteki. To aż 6 stron z inspiracjami, sprawdzonymi przykładami wykorzystania gamifiakcji w bibliotekach, bezpłatnie dostępnymi materiałami i nie tylko. Włącz się do gry!

Znajdź Białego Kruka

Swoje dobre praktyki prezentują m.in. bibliotekarze z legionowskiej Poczytalni, którzy zdradzają sposób na organizację innowacyjnej gry miejskiej „Biały kruk”. W artykule także odpowiedź na pytanie jak połączyć tradycyjną grę miejską z nowymi technologiami i promocją czytelnictwa. Karolina Błaszczak-Modzelewska i Patryk Hubar krok po kroku wskażą jak zaplanować, przeprowadzić i wypromować grę miejską. Niezwykle pomocy jest także gotowy scenariusz gry z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości i regulamin.

Książka GO!

Pomysłem na inną grę miejską dzieli się Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W swoim artykule przedstawia kulisy gry terenowej Książka GO! polegającej na poszukiwaniu przez czytelników książek w przestrzeni publicznej. W treści mnóstwo przydatnych wskazówek organizacyjnych i promocyjnych.

Biblioteczna grywalizacja

Jak biblioteka może dotrzeć do nowych użytkowników i utrzymać dotychczasowych? Jedną z metod pozyskiwania i utrzymania nowego czytelnika może być wprowadzona w GBP w Przedmościu formuła grywalizacji. Mateusz Krasicki opisuje sposoby motywacji, przyznawania punktów i nagradzania uczestników zabawy. Co więcej dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat problemów organizacyjnych i wskazuje sposób na ich rozwiązanie.

Nieruchomość Literacka

Katarzyna Heród prezentuje projekt gamifikacyjny „Nieruchomość Literacka” skierowany do młodzieży. Polega ona na wybudowaniu mikrobibliotek w przestrzeni miejskiej. O tym, jak pracować z młodzieżą i jak stworzyć własne mikrobiblioteki dowiecie się z krótkiego poradnika. Inspiracje na promocję czytelnictwa i współzawodnictwo młodych ludzi oparte na przykładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu.

Jeszcze więcej

Ponadto w numerze scenariusze zabaw arteterapeutycznych, przegląd nowości wydawniczych, biblioteka niczym świat „Alicji z Krainy Czarów” oraz Telefon do poety i inne pomysły na prezentację poezji. W dziale prawnym wyczekiwane odpowiedzi na pytania związane z udostępnianiem e-booków w bibliotece.

Zapraszam do lektury i na stronę bibliotekapubliczna.com