spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [44]

Już wkrótce poznamy liderów Rankingu Bibliotek. Wracamy także do tematu jednolitej ceny książki. W tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego także o bibliotece, która będzie tworzona na wzór gdańskiej, finansach pracowników jednej z bibliotek, wyrzucaniu książek na śmieci i nie tylko.

Ranking Bibliotek 2017

Już 30 listopada odbędzie się uroczysta gala Liderów Rankingu Bibliotek. W siódmej edycji rankingu zostaną wskazane najlepiej prowadzone biblioteki. Jak informuje instytutksiazki.pl „Chcemy wskazać i opisać gminy, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom”. Publikacja rankingu w całym nakładzie „Rzeczpospolitej” ukaże się 1 grudnia 2017 r.

Konferencja „Biblioteka to inwestycja”

Wprowadził kartę do kultury, otworzył mediatekę w Manhattanie i… postanowił odejść

trojmiasto.wyborcza.pl: Karta do kultury, bezpłatny internet we wszystkich filiach, pierwsza na Pomorzu mediateka działająca w centrum handlowym, nowości książkowe na półkach – tak funkcjonuje dziś Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Paweł Braun, który od siedmiu lat kierował instytucją, przenosi się do Łodzi. Ma tam stworzyć bibliotekę działającą na wzór gdańskiej.

Stalkerzy w bibliotece

Jednolita cena książki. Za i przeciw

Kultura.gazetaprawna.pl: Przeciwnicy jednolitej ceny książki argumentują, że rynek działa najlepiej w warunkach swobody kształtowania cen przez popyt i podaż. Ich zdaniem państwo nie powinno tej konkurencji zakłócać poprzez nieuzasadnione regulowanie cen w jednym segmencie rynku.

Prawie stuletnie książki naukowe wylądowały na śmietniku. Instytut Chemii: Nie było zainteresowania

metrowarszawa.gazeta.pl interweniuje w sprawie czytelniczki, która zgłosiła, że pracownicy Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie wyrzucają książki na śmietnik: „Dyrekcja potwierdziła, że wydała zgodę na, jak to nazwała, selekcję księgozbioru. Jak wyjaśnia, porządkując zbiory biblioteczne, zespół pracowników biblioteki dzieli książki i czasopisma na trzy grupy. Pierwszą stanowią zbiory, które pozostają w Instytucie, drugą zbiory przeznaczone do likwidacji po digitalizacji oraz trzecią – zbiory zniszczone, zdezaktualizowane oraz nieprzydatne ze względu na profil badawczy Instytutu. Selekcja obejmuje także dublujące się egzemplarze wydawnictw”.

Nieprawidłowości w finansach Biblioteki Śląskiej. To trwa już całe lata

katowice.wyborcza.pl: 19 października Urząd Marszałkowski rozpoczął kontrolę finansów Biblioteki Śląskiej. Prosił o nią dyrektor Jan Malicki. Ale, jak zwracają uwagę sami pracownicy, nieprawidłowości w finansach placówki trwają od lat. (…) – W żadnym stopniu nie bagatelizujemy tych nieprawidłowości. Dyrektor został zobowiązany do zmiany tej sytuacji. Rozstał się z główną księgową, teraz musi to wszystko naprawić. Nie ma instytucji, która działa idealnie – mówi Henryk Mercik, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę.

Podziemie książek – dewastacja bibliotek plenerowych

Źródło zdjęć: pixabay.com