spot_img

Niepokojący mural zdobi ścianę wrocławskiej biblioteki

Mroczny mural na budynku wrocławskiej biblioteki powstał z okazji Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji. Malowidło nawiązuje do twórczości lokalnej pisarki Erny Rosenstein. Zobaczcie nowe oblicze filii nr 23 przy Bulwarze Ikara.

Mural „Zamykam oczy-chce widzieć” można podziwiać przy ul. Bulwar Ikara 29-31, gdzie mieści się Filia nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Jego treść nawiązuje do twórczości Erny Rosenstein, pisarki i malarki. Dzieło na ścianie biblioteki jest surrealistyczną opowieścią o doświadczeniach Rosenstein.

– Główną inspiracją do powstania tego malarstwa ściennego były bajki Erny, w których pojawia się motyw miasta, snu, śmierci, samotności i wojny. Mój projekt malarstwa był kolażem postaci i metafor wyciągniętych z tekstów artystki, które umieściłam w odrealnionym, kosmicznym pejzażu. To, co realne, miesza się z tym, co metafizyczne – mówi Sylwia Jakubowicz, autorka projektu. – Zresztą Rosenstein upodobała sobie dziwne, zaskakujące pod wieloma względami kombinacje, w których mieszała elementy z różnych światów i porządków: realnego i nierealnego, zmysłowego i duchowego, uchwytnego i ulotnego – dodaje.

mural_MBP_Wrocław

Mrok i niepokój

Mural jest wyobrażeniem autorki i obrazuje bajki Rosenstein. Spoglądając na ścianę biblioteki nie jedna osoba powie, że projekt ten jest mroczny i niepokojący. Dominujące kolory to odcienie niebieskiego, fioletu, szarości i bieli. Na ścianie widnieją anioły pogrążone we śnie, pies, ptaki, żarówki, ważki, zaciemnione domy, biało-czerwony namiot z tajemniczym wejściem, księżyc w pełni oraz inne intrygujące postacie.

– Choć to bajki pisane z myślą o dzieciach, głównie dorośli staną się ich wiernymi czytelnikami i słuchaczami, bo na twórczości Rosenstein ciąży widmo totalitaryzmów XX wieku. Autorka w mniej lub bardziej oczywisty sposób przywołuje swoje doświadczenie i wspomnienia, wykorzystuje je tu tak samo, jak w całej swej powojennej twórczości – powiedziała w wywiadzie Sylwia Jakubowicz.

mural_MBP_Wrocław

Malowidło zostało wykonane na ścianie biblioteki farbami fasadowymi oraz akrylowymi. Jego powierzchnia to 40 m długości i 5,5 m wysokości.

– Mural został zrealizowany przy minimalnym nakładzie finansowym, po kosztach. Jednak efekt końcowy wydaje się na tyle dobry, że tego nie widać – wyjaśnia Sylwia Jakubowicz.

Współpraca z biblioteką

MultiCentrum, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu zaangażowała się także w projekt poprzez organizację warsztatów graficznych dla młodzieży. W okresie od listopada do marca 2017 r. odbyło się 5 spotkań. Nad przebiegiem projektu „Ekran Myśli” czuwała Małgorzata Karpicka.

– Naszym celem było wykorzystanie nowych technologii w przekazie sztuki. W związku z tym zaprosiliśmy do współpracy młodzież z Gimnazjum nr 18. Podczas warsztatów literacko-graficznych w MultiCentrum, które było pomysłodawcą projektu, młodzież poznała utwory Erny Rosenstein i stworzyła prace graficzne inspirowane jej bajkami. Prace można było przez ponad miesiąc oglądać na wystawie udostępnionej w filii nr 23. Podczas warsztatów dźwiękowych pod opieką kompozytora Mateusza Ryczka przygotowała dźwięki służące do udźwiękowienia muralu za pomocą kodu kreskowego QR, i na tym polega też czar naszego muralu, ponieważ jest on pierwszym bibliotecznym, dźwiękowym muralem we Wrocławiu. Partnerem projektu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast, która zgodziła się na wykorzystanie ściany pod działanie artystyczne, udzieliła wsparcia finansowego w postaci przygotowania ściany pod mural i użyczyła sprzętu – wyjaśnia Małgorzata Karpicka, koordynatorka projektu „Ekran Myśli”.

Podczas otwarcia muralu odbył się happening artystyczny.

– 10 czerwca zorganizowaliśmy Muralową Bibliotekę Plenerową, ale z racji niesprzyjającej pogody, wszystkie działania odbyły się we wnętrzu biblioteki. Zaprezentowaliśmy wtedy mural uroczyście, uczestnicy mogli obejrzeć i posłuchać, jak brzmi mural. Dzieci wysłuchały bajki Erny Rosenstein czytane przez aktora Teatru Capitol – Mikołaja Woubisheta, tworzyły także kolaże i grę planszową w oparciu o bajki artystki – dodaje Małgorzata Karpicka.

mural_MBP_Wrocław

Wykonanie

Realizacją muralu w maju br. kierował prof. Adamem Chmielowcem. Za pędzle chwycili studenci Akademii Sztuk Pięknych: Mateusz Bliźniak, Olga Zawierta, Karolina Pach, Daria Pyrchała, Krystyna Makarewicz, Łukasz Śliwiński, Katarzyna Radek, Miriam Pieniek, Elena Yarova, Alicja Saternus, Anna Dębska.

Mural powstał w ramach odbywającego się we Wrocławiu Kongresie IFLA 2017 oraz nawiązuje do tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016. Został on przygotowany na potrzeby dyplomu magisterskiego. Nad projektem i jego wykonaniem pracowali przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej.