spot_img

Książka za cegiełkę – akcja MBP w Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu biblioteka miejska zorganizowała kiermasz „Książka za cegiełkę”. Przy zakupie książki sprzedawana była dodatkowo cegiełka. Dochód zostanie przeznaczony na zakup nowości wydawniczych.

Książka za cegiełkę

Zainteresowanie mieszkańców Tarnobrzega było duże. To nie pierwszy taki kiermasz biblioteki, która oferuje publikacje dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Do wyboru było ponad 1000 tytułów. Każdy mógł zakupić książki w dobrym stanie, a przy okazji wesprzeć finansowo bibliotekę. Dzięki zebranym cegiełkom (o nominale 2 zł każda) na półki biblioteczne wkrótce trafią nowe książki.

Podobne akcje

O prawnych i praktycznych aspektach organizowania podobnej akcji przeczytacie też w nr 4 miesięcznika „Biblioteka Publiczna”. Warto polecić szczególnie dwa artykuły:

  • Kiermasz taniej książki w bibliotece, gdzie autorka Justyna Strzelczyk-Leśniak przedstawia 8 praktycznych porad na organizację kiermaszu, sposób rozliczenia i nie tylko.

Pasjonaci literatury chętnie korzystają z oferowanej przez bibliotekę możliwości taniego zakupu książek. Kiermasz w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie od wielu lat cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Sprawdź, jak to zrobić!

  • Dochody własne biblioteki – zbiórka publiczna to tytuł artykułu Genowefy Dżuły, w którym opisane zostały procedury, sposób przygotowania cegiełek, zasady rozliczenia i wnioski z 20 lat prowadzenia takiej działalności.

Pozyskiwanie dochodów własnych to codzienność w życiu bibliotek. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchatowie dla pomnożenia funduszy zastosowała m.in. zbiórkę publiczną. Jest to forma mało popularna w środowisku, ale daje efekty nie do pogardzenia. Dlatego, dzieląc się długoletnim doświadczeniem, przedstawiamy praktyczne porady na temat organizacji takiego przedsięwzięcia.

Źródło zdjęć: pixabay.com