spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [43]

O literaturze na kilka sposobów. W tym wydaniu pojawi się wątek miłosny i kaszubski. Warto polecić także lekturę artykułów RP o pisarzu „wybitnym styliście, któremu wystarczały dwa zdania, by wprowadzić czytelnika w świat swoich postaci” oraz krótką biografię Wyspiańskiego.

Pomorskie: wzrasta dostępność literatury kaszubskiej dla dzieci

Onet.pl: Specjalista ds. oświaty Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (ZKP), Lucyna Radzimińska powiedziała, że jest zapotrzebowanie na literaturę dla dzieci po kaszubsku. (…) z każdym rokiem wzrasta liczba wydanych książek dla dzieci po kaszubsku. „Bardzo dużo bajek zostało wydanych po kaszubsku w latach 80. i teraz te wydania są wznawiane, np. bajki Alojzego Nagla” – dodała. Zaznaczyła, że „coraz częściej pojawia się również współczesna literatura kaszubska dla dzieci”.

Nieszablonowe książki o miłości

Newsweek.pl: Miłość nie jedno ma imię i nie jedna jej twarz ukazana została w literaturze na przestrzeni lat. Na półkach księgarni znaleźć można książki opisujące wszystkie oblicza miłości: od różowych obrazków szczęścia i radości, do portretu miłości trudnej, często niespełnionej i nie zawsze szczęśliwej.

Wczesne opowiadania Trumana Capote’a

Rp.pl: Rozpoznawalność zdobył w latach 40. już jako dwudziestokilkuletni autor opowiadań. Od początku dał się poznać jako wybitny stylista, któremu wystarczały dwa zdania, by wprowadzić czytelnika w świat swoich postaci. Krótki, obrazowy opis pokoju albo drobny gest bohatera mówił o nastroju opowiadanej historii więcej niż długie opisy i monologi wewnętrzne.

Nowe biblioteki – funkcjonalne przestrzenie

Stanisław Wyspiański: Pobożny antyklerykał

Rp.pl: Biografia Stanisława Wyspiańskiego przypomina bogactwo witraży artysty i imponuje różnorodnością źródeł.

A to czytaj, kto ciekawy – Narodowe Czytanie Wesela

 

Źródło zdjęć: pixabay.com