spot_img

Narodowe Czytanie 2017 w bibliotekach

Narodowe Czytanie tak jak bohaterów „Wesela” charakteryzuje różnorodność. W programach przygotowanych przez biblioteki, oprócz głośnego czytania i happeningów czytelniczych, znalazło się wiele innych atrakcji towarzyszących. Sprawdźcie, jak biblioteki włączyły się do akcji.

Do tej pory na stronie akcji Narodowe Czytanie udział zgłosiło prawie 1380 miejscowości. Już 2 września wszyscy będą czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie 2017

MBP w Olsztynie aktywnie włączy się w Narodowe Czytanie „Wesela”. Mieszkańcy Olsztyna wezmą udział w Olsztyńskim Szlaku Literackim (gra terenowa, której celem jest poznanie literackich ciekawostek związanych z miastem) i staropolskiej biesiadzie tanecznej. Odbędzie się też konkurs na interpretację tekstu w formie otwartego mikrofonu.

WiMBP w Rzeszowie zaplanowała Klub Czytelnika Wesela, rodzinny quiz literacki, warsztaty rękodzieła (robienia weselnych wianków) i pokaz multimedialny przy fontannie. Wszystkiemu będą towarzyszyć tańce krośnieńskie i lasowiackie oraz pieśni weselne.

Biblioteka Miejska w Cieszynie zaproponowała grę miejską „W poszukiwaniu złotego rogu”. Uczestnicy gry w klimacie „Wesela” wcielą się w rolę detektywów i przeszukają zakamarki w postaci punktów kontrolnych na terenie Cieszyna. Po drodze będą musieli rozwiązać zagadki, starając się uniknąć czyhających pułapek.

LustroBiblioteki_BarbaraMariaMorawiec

W Bibliotece Śląskiej w Katowicach na pewno nie zabraknie dobrej weselnej zabawy. Główną atrakcją będzie głośne czytanie fragmentów „Wesela” z udziałem aktorów z teatru. Będą chochole tańce, rysowanie portretu Młodej Pary, oczepiny, a nawet weselny tort. Ciekawie zapowiadają się także warsztaty animacyjno-artystyczne „Pod okiem Stańczyka”. W przestrzeni miejskiej odbędą się także projekcje filmów.

MBP w Redzie odtworzy „Pieśń Chochoła” w wykonaniu Czesława Niemena oraz spektakl „Wyspiański wyzwala”.

MBP w Tomaszowie Mazowieckim zorganizuje czytanie performatywne fragmentów „Wesela” w pięknej, wiejskiej scenerii z kącikiem biesiadnym. W tle wystawa prac uczniów prezentująca ilustracje do wybranych fragmentów Wesela.

W Ogrodzie Saskim Para Prezydencka zainauguruje Narodowe Czytanie w samo południe. Czytać będą znani i lubiani aktorzy oraz muzycy. Przerwy w czytaniu wypełnią warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy. W specjalnej strefie dla dzieci przygotowano warsztaty edukacyjne, czytelniczo-plastyczne i logopedyczne, na których dzieci odkryją piękno języka ojczystego. Wydarzenia z Ogrodu Saskiego będzie można oglądać dzięki transmisji online na stronie prezydent.pl.

Warszawskie biblioteki miejskie także aktywnie włączyły się w obchody Narodowego Czytania. Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wola umożliwi zainteresowanym udział w warsztatach sitodruku – każdy będzie mógł odebrać bawełnianą torbę ze specjalnie zaprojektowanym wzorem. W jednej z filii biblioteki w dzielnicy Targówek uczestnicy otrzymają zakładki do książek ze słynnymi cytatami z lektury Wesela. W innej dzieci, młodzież i dorośli będą mogli wspólnie kolorować witraże i polichromie Stanisława Wyspiańskiego.

Para Prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie

Poza granicami

Narodowe Czytanie odbędzie się także poza granicami Polski. 2 września wspólnie będą czytać nasi rodacy w Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, a nawet w Kanadzie, USA i odległej Australii. Akcję wsparli przedstawiciele konsulatów i ambasad.

Warto wspomnieć także o udziale Toronto Public Library, która zaprasza na projekcję filmu i dyskusję o literaturze polskiej. W Mińsku przy udziale przedstawicieli białoruskiego świata kultury i sztuki, pisarzy i tłumaczy literatury oraz twórców reprezentujących kulturę polskiej mniejszości na Białorusi odbędzie się maraton czytania „Wesela”.

Wybrane inspiracje

  • pamiątkowa pieczęć przybijana na kartach prywatnych egzemplarzy „Wesela”
  • głośne czytanie oraz czytanie z podziałem na role wybranych scen z „Wesela”
  • wystawy zdjęć z wesel lokalnych mieszkańców
  • konkursy, quizy literackie
  • happeningi czytelnicze
  • inscenizowane fragmenty Wesela
  • ekspozycja bibliofilska wydawnictw książkowych Stanisława Wyspiańskiego
  • robienie weselnych wianków
  • literackie gry terenowe.

Zobacz relację z ubiegłorocznego Narodowego Czytania i sięgnij po więcej inspiracji 🙂

Quo vadis czytała cała Polska