spot_img

Kodeks Głubczycki i miliony nowych skanów w szukajwarchiwach.pl

Tylko w lipcu Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło 2,5 mln skanów w portalu szukajwarchiwach.pl. Dokumenty pochodzą z 18 archiwów państwowych. Są one dostępne w zdigitalizowanej formie dla każdego. Wśród obiektów cyfrowych znajdziecie „Kodeks Głubczycki”, średniowieczny iluminowany kodeks śląski z 1421 roku będący księgą praw miejskich Głubczyc.

Kodeks Głubczycki

Szukaj w Archiwach to serwis, który udostępnia w internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Przy jego tworzeniu współpracują 62 instytucje, a właścicielem serwisu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. Do tej pory udało się udostępnić 25 milionów skanów i 7 milionów opisów materiałów archiwalnych.

Wcześniej wspomniany Kodeks Głubczycki znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. Jego zdigitalizowaną wersję można odnaleźć w Szukaj w Archiwach (dokładnie tutaj). O historii Kodeksu Głubczyckiego można przeczytać w artykule Barbary Piechaczek na stronie internetowej Głubczyc. Z kolei NAC wyjaśnia, że:

Autorem miniatur zdobiących kodeks był Jan z Żytawy, który wzorował się prawdopodobnie na ówczesnych pieczęciach z miejskich dokumentów. Pergaminowa, bogato ilustrowana księga została spisana w języku niemieckim przez Mikołaja Brewisa z Krakowa na zamówienie rajców głubczyckich. Ze względu na bogate zdobienia i iluminacje egzemplarz nie miał charakteru użytkowego i posługiwano się nim jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Kodeks Głubczycki

Szukajwarchiwach.pl dostępny jest także na liście bibliotek cyfrowych Lustra Biblioteki.

Biblioteki cyfrowe w Polsce

Źródło zdjęć: szukajwarchiwach.pl