spot_img

Biblioteczne Pasmo Informacyjne [42]

Wracamy do sprawy zatrzymanej dyrekcji biblioteki na Ursusie, VAT-u na e-booki oraz akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Warto zwrócić uwagę na pomysł Bełchatowian, którzy przygotowali niecodzienny protest przeciwko wycince drzew (z książkami w ręku). Sprawdźcie też inne BiblioNews-y!

Bełchatów. Czytanie Mickiewicza, czyli protest przeciw rewitalizacji parku

Czytanie Mickiewicza to pomysł bełchatowian, którzy sprzeciwiają się planom rewitalizacji pl. Wolności, w tym przede wszystkim wycince drzew. W swój udział w takiej oryginalnej formie protestu zapowiedzieli m.in. bełchatowscy artyści. – Zabierzcie ze sobą świece, niech będą prawdziwe „Dziady” – głosi komunikat na Facebooku, na stronie poświęconej wydarzeniu.

Autor: Maciej Wiśniewski

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek – nabór wniosków

Literatura nie całkiem dziecięca. „Świetne dzieło przemawia do wszystkich”

Nie tylko „Kubuś Puchatek”, „Alicja w Krainie Czarów” i „Muminki”, czyli o dziecięcych książkach, które dorośli uznają za swoje. W przeddzień Dnia Dziecka, o literaturze skierowanej do młodszych odbiorców mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Anna Maria Czernow, prezes Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Autor: Magda Mikołajczuk

Czesi i Szwedzi kopiują akcję Cała Polska Czyta Dzieciom

Jak się okazuje, sukcesem akcji jest także hasło „Cała Polska Czyta Dzieciom”, rozpoznawalne i nośne. Sama akcja jest już kopiowana i rozpowszechniana w innych krajach. „Mamy już przyjaciół i partnerów w Czechach Cele Cesko cte detem, na Słowacji Cele Slovensko cita detiom, na Litwie, na Ukrainie. Słyszałam podczas targów książki, że minister kultury Szwecji chce wprowadzić program Cała Szwecja czyta dzieciom” – wyjawia Koźmińska.

Czytanie porusza całą Polskę

Ursus. Biblioteki bez dyrekcji, ale działają bez problemów

– Biblioteki działają bez zakłóceń, choć cała sprawa jest dla nas ogromnym zaskoczeniem – mówi Wiesław Krzemień, wiceburmistrz Ursusa, po naszej publikacji, w której opisaliśmy zatrzymanie dyrekcji bibliotek w tej dzielnicy.

Autor: Jakub Chełmiński

Matuszewski: wzrost czytelnictwa możliwy dzięki zmianom VAT i odpisom podatkowym

W 2016 r. jakąkolwiek książkę przeczytało 37 proc. Polaków. Skąd tak słabe wskaźniki czytelnictwa? – Problem leży pomiędzy szkołą, domem a pierwszą pracą – zwraca uwagę Jarosław Matuszewski z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Jego zdaniem jedną z recept na wzrost czytelnictwa w Polsce może być zmiana stawek VAT, chociażby na e-booki, a także możliwość dokonania odpisów podatkowych.

Autor: Aleksander Fedoruk

https://lustrobiblioteki.pl/2017/06/parlament-europejski-nizsza-stawka-vat-ksiazki-elektroniczne/

Co z tą biblioteką?

Rzeczywistość XXI wieku będzie trudna dla publicznych bibliotek, które nie przygotują się na solidne zmiany. Starsi użytkownicy odejdą, nowych nie przybędzie. Gdzie szukać szansy na ocalenie tych szacownych instytucji?

Autor: Adam Bała

Źródło zdjęć: pixabay.com