Wiersze w mieście – kampania czytelnicza

Stolica Polski cała w poezji. Rozpoczęła się akcja „Wiersze w mieście”. W całej Warszawie poezję można czytać na przystankach, w kawiarniach i metrze. Tematem przewodnim jest Europa.

27 tysięcy wierszy

W warszawskiej przestrzeni miejskiej można dostrzec ciekawą promocję poezji. W miejscach publicznych takich jak metro, kawiarnie, kluby, przystanki autobusowe pojawiła się poezja. Łącznie na plakatach znalazło się 27 tys. wierszy. Kampania „Wiersze w mieście” jest kontynuacją dobrze znanej akcji „Wiersze w metrze”. Akcja ma na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej.

wiersze w mieście

Europa

Autorami utworów jest 16 europejskich poetów. Część z wierszy powstało specjalnie na tę akcję. Tematyka poezji dotyczy Europy wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Wiersze mają ukazać różnorodność tradycji, kultury, poglądów oraz zachodzących zmian.

• Angelika Rainer, Austria
  • Anise Koltz, Luksemburg
  • Aušra Kaziliūnaitė, Litwa
  • Daniel Jonas, Portugalia
  • Daniela Seel, Niemcy
  • France Prešeren, Słowenia
  • Geert van Istendael, Flandria
  • Joanna Mueller, Polska
  • Katariina Vuorinen, Finlandia
  • Leelo Tungal, Estonia
  • Moniza Alvi, Wielka Brytania
  • Muharrem Dayanç, Turcja
  • Rita Chirian, Rumunia
  • Seamus Heaney, Irlandia
  • Thomas Boberg, Dania
  • Valerio Magrelli, Włochy

Wspólna inicjatywa

Akcję „Wiersze w mieście” przygotowało Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z instytucjami kultury. W stu kawiarniach będzie można czytać na kubkach z kawą. Miejskie biblioteki włączając się do akcji przygotowały zakładki do książek z nadrukiem wierszy.

„Wiersze w mieście” nie pozostawią warszawiakom wyboru – mieszkając w stolicy nie da się przez cały kwiecień nie przeczytać choć jednego wiersza. A to dlatego, że będzie można obcować z nimi na co dzień – w drodze do pracy czy w oczekiwaniu na przyjazd autobusu. Wiersze opanują całe miasto, pojawiając się na 27 tysiącach różnorodnych nośników – na plakatach, przystankach komunikacji miejskiej, w centrum Warszawy, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Ponad sto kawiarni wyda kilkanaście tysięcy kubków z kawą „ubranych” w poezję. Wiersze zawisną też w klubach a kameralne księgarnie i miejskie biblioteki ukryją zakładki z poezją w wybranych książkach [źródło].

Akcja „Wiersze w mieście” potrwa do końca kwietnia.

25 kwietnia będzie można przyjść na spotkanie z poezją do Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Akcję przygotowały europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Finlandii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury i Attache Kulturalny Republiki Litewskiej w RP, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Słowenii, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.

Współorganizatorem „Wierszy w mieście” jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Źródło zdjęć: mat.pras., pixabay.com