spot_img

Kradzież białych kruków wartych 10 mln zł

W Heathrow grupa złodziei zaplanowała rabunek na antykwariat. Łupem zostały cenne książki o wartości 2 mln funtów. Skradziono 160 książek, w tym dzieła Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci, Galileusza i Izaaka Newtona. Najcenniejszym skradzionym dziełem, bo wartym ok. 1 mln zł, była kopia „O obrotach sfer niebieskich” z 1566 roku.

Na zlecenie

Blisko 10 mln zł warte były skradzione dzieła z antykwariatu w podlondyńskim Heathrow. Do kradzieży doszło 30 stycznia 2017 roku. Sprawcami było 3 mężczyzn. O sytuacji poinformował wczoraj „Daily Mail” pisząc, że kradzież była bardzo dobrze zaplanowana. Wszystkie dzieła miały wkrótce trafić do Stanów Zjednoczonych. Policja szuka złodziei i prosi o pomoc w ich ujęciu.

Mission Impossible

Akcja złodziei włamania się do antykwariatu była zaplanowana na miarę Mission Impossible. Sprawcy wspięli się na dach magazynu, gdzie przechowywano książki. Następnie wywiercili dziury w oknach, a później zjechali liną w dół. W trakcie włamania złodzieje wykazali się, bo udało im się uniknąć włączenia czujek alarmowych. Policja jest w posiadaniu nagrania z monitoringu.

W ocenie Briana Lake, eksperta Antiquarian Booksellers Association, skok na książki był nadzwyczajny, bo nikt nigdy podobnego nie wykonał na taką skalę.

Źródło zdjęć: pixabay.com