spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [34]

Książkowe hity na które trzeba czekać w kolejce, apel o zwrot książek, promocja literatury i czytelnictwa oraz szkodliwe poradniki psychologiczne – to główne tematy Bibliotecznego pasma informacyjnego.

OMNIS – nowa jakość e-usług bibliotecznych

Bezpłatny ogólnopolski system informatyczny dla każdej biblioteki, dostęp do zbiorów polskich bibliotek, obsługa eISBN oraz prowadzenie własnej biblioteki cyfrowej w ramach Polony – to zapowiedź nowych e-usług wysokiej jakości w ramach projektu OMNIS. Na udostępnienie nowej usługi będzie trzeba zaczekać do 2019 roku. Biblioteka Narodowa realizująca projekt już teraz zaprosiła przedstawicieli środowiska bibliotekarskiego do dyskusji. Czy szykuje się cyfrowa rewolucja?

Na te książki w Rzeszowie czeka się najdłużej

Książkowe hity w Rzeszowie? M.in. „Niebieskie migdały”, „Beksińscy”, „Dubaj: prawdziwe oblicze”. Tak wynika z danych wypożyczalni przy ul. Dąbrowskiego. Aż 42 osoby ustawiły się w wirtualnej kolejce po jeden z egzemplarzy książki „Ukryte terapie: czego ci lekarz nie powie”. Cz. 1”. W tym momencie to najpopularniejszy tytuł w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego.

książki

Apel grójeckiej biblioteki: Oddaj wypożyczone książki, ktoś inny może ich potrzebować

Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu apeluje do czytelników, by nie przetrzymywali w domach wypożyczonych książek. – Ze względu na duży odsetek przetrzymywanych materiałów bibliotecznych oraz brak reakcji ze strony czytelników na pisma z prośba o zwrócenie wypożyczonych woluminów rozpoczęliśmy procedurę zmierzającą w kierunku zatrudnienia firmy windykacyjnej. Mówimy tu o naprawdę dużej ilości materiałów – w sumie blisko 3 tysiące pozycji.

Instytut Książki w 2017 r.: promocja literatury, czytelnictwa, polszczyzny

Prowadzenie różnorodnych działań w zakresie promocji szeroko rozumianej literatury w kraju i poza granicami; promocja czytelnictwa i języka polskiego to jedne z głównych celów Instytutu Książki, jakie wymienił w rozmowie z PAP jego dyrektor Dariusz Jaworski.

Nowe biblioteki – ambitne plany

Po długotrwałych remontach oficjalnie otwarto 4 nowe biblioteki. Multimedialnym centrum wiedzy, kultury i informacji stała się biblioteka w Bystrzycy Kłodzkiej. Odnowione zostały także biblioteki w Borowiu, Częstochowie i Nowej Białej. Nowoczesne 4 filie bibliotek powstaną na terenie gminy Potęgowo i w Namysłowie – każdy projekt modernizacji otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,3 mln zł. Ambitne plany rozbudowy czekają także bibliotekę w Poznaniu.

Szczęście w trzy dni. W niektórych poradnikach psychologicznych można wyczytać głupie, szkodliwe i nieprawdziwe treści

Obiecują naprawienie związku, osiągnięcie sukcesu albo poradzenie sobie z depresją w kilku prostych krokach, bez pomocy specjalisty. Przykładów publikacji, które w ten sposób szkodzą osobom potrzebującym wsparcia, nie brakuje. – Efektem takich porad będzie tylko cierpienie wielu ludzi – komentuje dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta.

Honoraria z tytułu wypożyczeń bibliotecznych

Znamy już podsumowanie pierwszej edycji wypłat dla twórców z tytułu wypożyczeń bibliotecznych. Łącznie honoraria otrzymało 1285 uprawnionych, w tym autorzy i twórcy. Rekordziści dostali ponad 21 tys. zł. Średnia wypłat wyniosła ok. 2 tys. zł.

Źródło zdjęć: pixabay.com