spot_img

Podsumowanie działalności bibliotecznej 2016 roku

Jaki był biblioteczny 2016 rok w Lustrzanym odbiciu? Czy środowisko bibliotekarzy było zintegrowane? Jakie tematy były najpopularniejsze? Co zobaczyliście w Lustrze Biblioteki? Czas na podsumowanie działalności bibliotecznej 2016 roku i zdradzenie, że zamykam stronę Lustra Biblioteki…

Środowisko bibliotekarskie było zintegrowane w dobrych inicjatywach, ale w niektórych momentach niekoniecznie, np. tych związanych z likwidowaniem bibliotek, oburzano się też na wiele innych kontrowersyjnych tematów, nie tylko politycznych. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na pytanie ile razy interweniowałam w Waszych sprawach. W 2016 roku naprawdę się napracowałam i prowadziłam kilkanaście śledztw dziennikarskich. Zdecydowanie postawiłam na newsy z pierwszej ręki. Dzięki temu mogliście przeczytać jako pierwsi w całej Polsce ważne tematy związane np. z IFLA czy wypożyczaniu ebooków przez biblioteki. Ten rok był bardzo pracowity i zwariowany, ponieważ non stop byłam w drodze. Przejechałam np. 1232 km, żeby zobaczyć olsztyńską choinkę z kart katalogowych i mnóstwo kilometrów na spotkania z bibliotekarzami. Było tego naprawdę dużo!

Nowe biblioteki

To jedyne takie miejsce w Internecie! Lustro Biblioteki od 2013 roku informuje o nowo powstałych i modernizowanych bibliotekach. Tylko w 2016 roku ukazało się ponad 20 wydań. Tak właśnie Lustro Biblioteki traktuje wszystkie biblioteki tak samo i nie tworzy sztucznych rankingów, gdzie nie wiadomo jakie są kryteria ceny i kto wybiera laureatów. Biblioteki nie mogą być oceniane tylko za dobrą architekturę, ale muszą powinny być doceniane za swoją działalność, inicjatywy i kontakt z lokalną społecznością.

Kalendarium

Bibliotekarze w 2016 roku mieli okazje do doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania wiedzy podczas licznych konferencji i innych wydarzeń. Za pośrednictwem Kalendarium konferencji i wydarzeń w Lustrze Biblioteki udostępniłam prawie 100 linków. Informacje oraz polecenia najważniejszych konferencji jak zwykle ukazywały się w comiesięcznym cyklu „Wydarzenia biblioteczne”. W ramach działań promocyjnych Lustro Biblioteki objęło swoim patronatem wiele inicjatyw i projektów bibliotecznych oraz konferencji.

Warsztaty

Warsztaty z Lustrem Biblioteki były okazją do poznania tajników świata bibliotekarskiego, najnowszych trendów bibliotecznych oraz doskonalenia umiejętności i zdobycia nowej wiedzy. Zdecydowanie najpopularniejszym tematem był „Piksele, głos druku kontra atrament”. Swoją pozycję umocnił też temat „100+ kapitalnych sposobów na promocję czytelnictwa”. Dzięki współpracy z Grupą Wydawniczą Helion Lustro Biblioteki mogło realizować także bezpłatne szkolenia dla bibliotekarzy z różnych województw – łącznie 7 bibliotek wojewódzkich w roli gospodarza i współorganizatora, tysiące rozdanych książek, tysiące kodów na ebooki i dostępów do internetowych wypożyczalni.

W 2017 roku w ofercie szkoleniowej obowiązującej od marca znajdą się nowe tematy.

Dziękuję za wszystkie spotkania. Statystycznie dziękuję raz jeszcze z osoba każdemu z 1099 bibliotekarek i bibliotekarzy – uczestników wykładów i warsztatów (dane za okres 9 mies. nie licząc wystąpień na konferencjach naukowych).

Odkryj na nowo Lustro Biblioteki

Wraz z końcem 2016 roku zamykam kolejny rozdział i stronę Lustra Biblioteki. Już wkrótce odkryjecie na nowo Lustro Biblioteki 🙂 Ostrzegam – to będzie diametralna zmiana!

biblioteki

Nowe czasopismo

W Nowym Roku szykuję także wiele innych zmian. Startuję z nowym czasopismem dla bibliotekarzy „Biblioteka Publiczna”. W miesięczniku znajdziecie mnóstwo inspiracji, gotowych materiałów przydatnych do pracy oraz fachową pomoc. Pierwszy numer już w kwietniu!

biblioteka publiczna

Top 10 tematów roku

Zmiany, zmiany, zmiany…

Tak! Szykuje się ich o wiele więcej. Plan na 2017 rok zawiera… na razie nie zdradzę szczegółów, a postawię na zaskoczenie. Śledźcie Lustro Biblioteki na bieżąco! Zajrzyjcie też na specjalny projekt na Instagramie, gdzie pokazuję część swojej pracy od bibliotecznej kuchni.

Lustro Biblioteki – Zaglądaj po więcej!