spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [33]

Wydawniczy sukces książki Hitlera, smutny koniec Biblioteki im. Zielińskich – to główne tematy tego wydania Bibliotecznego pasma informacyjnego. Ponadto przeczytacie o rynku e-booków, książce dla rodziców i dzieci oraz akcji partnerskiej związanej ze zbiórką książek.

Książki od mieszkańców Malborka dla polskiej szkoły w Irlandii

Ponad 700 książek z Malborka trafi do polskiej szkoły w irlandzkim Kilkenny. To efekt akcji przeprowadzonej w malborskich szkołach i Urzędzie Miasta.

Rynek e-booków rośnie w tempie 50 proc. rocznie

Osoby wybierające książkę w wersji cyfrowej czytają niemal trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek drukowanych. Choć e-booki stanowią zaledwie ok. 2–5 proc. rynku książki w Polsce, to rosną w tempie 50 proc. rocznie. Szacuje się, że obecnie wartość rynku sięga 85 mln zł. Zwiększyć sprzedaż e-booków może pomóc proponowane przez Komisję Europejską ujednolicenie podatku VAT na e-booki i drukowane książki.

Styczniowe wydarzenia biblioteczne

Noworoczne wydarzenia biblioteczne, czyli ściąga wydarzeń i świąt czytelniczych. W Nowym Roku rozpoczynamy oczywiście sezon na K-03. W tym miesiącu będzie okazja do spotkań, ale bardzie tych w gronie lokalnym. Duże konferencje bibliotekarskie rozpoczynają się dopiero w marcu. Jakie wydarzenia znalazły się w Kalendarium?

Zamiast płacić za „Damę z gronostajem”, można było uratować bibliotekę z polskimi skarbami. Smutny koniec „Zielińskich”

Nie pomógł list to premier Szydło. Podczas gdy państwo polskie wydaje miliony na zbiory, które i tak już u nas są i mają się dobrze, inne instytucje kultury traktuje się jak placówki drugiej kategorii. Biblioteka im. Zielińskich, prowadzona przez Towarzystwo Naukowe Płockie, nie jest tak medialna, jak zbiór Czartoryskich i dofinansowania z Ministerstwa Nauki nie dostała. Mimo że odmówienie go było jednoznaczne z likwidacją placówki.

Biblioteka w Gliwicach przygotowała książkę dla rodziców. Pomoże w wychowaniu

Każdy rodzic, rejestrujący noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gliwicach, otrzyma w prezencie książkę „Otwieranie świata”, która jest zarazem poradnikiem dla rodziców i pamiętnikiem z pierwszych lat życia dziecka. Książka „Otwieranie świata” to zbiór wskazówek dla rodziców, przydatnych już od pierwszych dni życia dziecka. Jest podzielona na rozdziały, poświęcone kolejnym stadiom rozwoju malucha, od noworodka aż po sześciolatka.

Konkurs dla bibliotek wykorzystujących nowe technologie

Public Library Innovation Award to konkurs dla bibliotek publicznych, które w swojej działalności wykorzystują nowe technologie pokazując ich możliwości wśród lokalnej społeczności. Jego organizatorem jest Electronic Information for Libraries. Do wygrania nawet 1500 dolarów.

Niemcy rozczytują się w „Mein Kampf”. Książka w szalonym tempie znika z półek!

Księgarze w Niemczech informują, że książka autorstwa Adolfa Hitlera jest obecnie jedną z najlepiej sprzedających się pozycji w kraju. Niemiecki Instytut Historii Współczesnej poinformował, że zainteresowanie książką, która stała się podstawową lekturą w Niemczech w czasach Adolfa Hitlera, jest tak duże, że pod koniec stycznia ukaże się już szósty dodruk.

Źródło zdjęć: pixabay.com