spot_img

Zamkowa biblioteka odzyskała 3 książki

Biblioteka Książańska odzyskała trzy książki pochodzące ze słynnego archiwum Hochbergów. Jedna z odzyskanych książek opowiada historię wojen niemieckich w XVIII wieku, ale nietypowo – bo przez pryzmat wszystkich korespondencji wojennych, jakie się wtedy odbyły.

„(…) Pani dane kontaktowe otrzymałem z Magdeburskiej Bazy Internetowej Zaginionych Dzieł Sztuki (Magdeburger Lost Art Internet Database)”. – tak zaczyna się wiadomość, który otrzymała rano, 9 września 2016 r. Magdalena Woch z Działu Kultury i Turystyki Zamku Książ. –„Sprawa dotyczy trzech książek z Biblioteki Książańskiej.” – pisał dalej pan Martin Beisswenger -„Kupiłem te książki przed wielu laty z czystej ciekawości w pewnym moskiewskim antykwariacie i później przywiozłem do Niemiec. Od tego momentu leżały one przez cały czas w starej szafie, zupełnie przeze mnie zapomniane, gdzie odnalazłem je na nowo całkiem niedawno.”

Dla przypomnienia, w XVIII wieku Konrad Ernst Maximilian rozpoczął gromadzenie unikalnych dzieł w zamkowej bibliotece, tym samym tworząc podstawy wciąż rozbudowującego się archiwum Hochbergów. W samym gabinecie sztuki znajdowały się zbiory przyrodniczo- naukowe, instrumenty fizyczne i optyczne, posiadające ogromną wartość historyczną, co stanowiło istny gabinet osobliwości tzw. Kunstkamerę. W 1897 roku, gdy biblioteka została przeniesiona z zamku do budynku bramnego, liczyła już ponad 60 000 woluminów.

książki

W latach 1942-1943 trwało „zabezpieczanie” zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez Hochbergów oraz stopniowe ich wywożenie z zamku przez nazistów. W okresie 1945 – 1946, gdy w zamku stacjonowały wojska radzieckie, rozgrabione zostały zbiory Książańskiej Biblioteki Majorackiej. Prawdopodobnie większość egzemplarzy została wywieziona na teren ówczesnego ZSRR.

(…) „Całe zdarzenie jest niezwykłe, bo to dzieło czystego przypadku. Nie szukaliśmy tych książek, to one znalazły nas.”- kontynuuje Magdalena Woch „- Żywimy szczerą nadzieję, że takie sytuacje zadziałają, jak efekt domina, który doprowadzi nas do odbudowania biblioteki i chociaż części zbiorów Hochbergów”.

Książki można zobaczy także w Deutsches Zentrum Kulturgutverluste

Źródło: ksiaz.walbrzych.pl
Źródło zdjęć: ksiaz.walbrzych.pl