spot_img

BOOK PARK-ing, czyli szafa z książkami w parku

Biblioteka na świeżym powietrzu znalazła się w Parku Ratuszowym na Nowej Hucie, dzielnicy miasta Kraków. Każdy może bezpłatnie wypożyczyć książkę, wymienić ją na inną lub poczytać w parku. Oficjalne otwarcie BOOK PARK-ingu odbyło się dziś podczas Narodowego Czytania.

Na osiedlu Szklane Domu w krakowskim Parku Ratuszowym oficjalnie otwarto BOOK PARK-ing. Jest to regał w kształcie szafy, w którym mieszkańcy mogą korzystać z książek udostępnionych w idei tzw. bookcrossingu, czyli uwalniania książek.

LB_książki

W regale udostępniane są nowe książki, a każdy znajdzie tu coś dla siebie. W mini księgozbiorze są komiksy, książki dla kobiet i mężczyzn, a także dzieci i młodzieży. W momencie oficjalnego otwarcia kilka książek znalazł swoich nowych właścicieli. Do akcji dołączyli także lokalni mieszkańcy, którzy przekazali swoje książki do BOOK PARK-ingu.

LB_książki

Przekazałem książkę, ponieważ uważam że przedstawiona w niej historia Jacka Karpińskiego jest warta poznania przez inne osoby. Będąc w Parku Ratuszowym z pewnością zajrzę do regału raz jeszcze – mówi Adam Wójs, programista i mieszkaniec Nowej Huty, który przekazał do BOOK PARK-ingu książkę „Geniusz i Świnie”.

Akcję promującą czytelnictwo zainicjowała Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Sam projekt powstał przy współpracy z Radą Dzielnicy XVIII – Nowa Huta oraz Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. Opiekę nad BOOK-PARKingiem sprawują bibliotekarze z pobliskiej filii bibliotecznej.

LB_książki

Pierwsza w Krakowie szafa bookcrossingowa to projekt dedykowany wszystkim mieszkańcom Krakowa, który ma promować czytelnictwo i zachęcać do tego, żeby z tej pięknej, zielonej przestrzeni spędzać czas – przekonuje Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dyrektor Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Książki są oznaczane specjalną pieczęcią. Hasłem promującym akcję jest „PARKuj z książką!” Wystarczy udać się do pobliskiej biblioteki, gdzie można oznaczyć publikację przeznaczoną do „uwolnienia”. Kolejny regał prawdopodobnie powstanie w Parku Krakowskim.

LB_książki

To nie jedyne pomysły na regały bookcrossingowe. Idea wolnych książek jest bardzo popularna za granicą, ale w Polsce już nie raz było o niej głośno. Zobacz także: