spot_img

Biblioteka Multimedialna Grafit – otwarta przestrzeń międzypokoleniowa

Nowoczesne centrum multimedialne i literackie – taka jest Biblioteka Grafit. To miejsce wielopokoleniowe, gdzie każdy znajdzie dobrą lekturę, kolekcję różnorodnych multimediów i skorzysta z bogatej oferty kulturalnej. Sprawdźcie, czym zaskakuje wrocławska biblioteka!

We Wrocławiu, który już za rok stanie się centrum światowego bibliotekarstwa, biblioteki odgrywają znaczącą rolę w codziennym życiu lokalnej społeczności. Stolica Dolnego Śląska to również Światowa Stolica Książki UNESCO. Ten prestiżowy tytuł zobowiązuje jeszcze bardziej do promowania literatury i czytelnictwa. Do licznych i różnorodnych działań wpisujących się w ideę Stolicy Książki z pewnością należy zaliczyć poczynania Miejskiej Biblioteki Publicznej współorganizującej m.in. Międzynarodowy Festiwal Literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. W ubiegłym roku w jej strukturze działalność rozpoczęła Biblioteka Multimedialna Grafit.

Filia numer 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Namysłowskiej jest ulokowana w specjalnym miejscu o krótkiej, aczkolwiek burzliwej historii. Mowa o Hali Grafit – niedoszłego centrum biznesu (kupcy zrezygnowali z wynajmowania lokali). Dziś przestrzeń hali zagospodarowano m.in. na siedzibę zarządu obsługi jednostek miejskich, miejski ośrodek pomocy społecznej oraz bibliotekę.

Biblioteka Grafit powstała z połączenia 4 innych filii. W nowym miejscu zyskała lepsze warunki lokalowe, nowoczesne wyposażenie i funkcjonalną przestrzeń ze strefami dedykowanymi dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Dzięki umiejscowieniu siedziby biblioteki na parterze obiekt stał się miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych.

LB_Grafit

LB_Grafit

LB_Grafit

Podstawą projektu wnętrza biblioteki było stworzenie otwartej przestrzeni, która spełnia kilka funkcji. Podzielono ją na strefę chillout, strefę zabawy, strefę wielofunkcyjną, salon prasowy, strefę multimedialną oraz punkt informacyjny. Całość jednej otwartej struktury użytkowej można podzielić na przestrzeń swobodną, mobilną i stałą. Modularność przestrzeni pozwala dopasować ją do aktualnych potrzeb, np. na spotkania autorskie lub konferencje. Dominuje tu biel z kontrastującymi elementami czerwieni. Przestrzeń została zaprojektowana w myśl idei „czerwonej wstęgi”, czyli drogi prowadzącej z placu do biblioteki, która następnie rozprasza się w obrębie całej posadzki i sufitu wyznaczając podział na poszczególne strefy. Charakterystycznymi komponentami nawiązującymi do aranżacji wnętrza są kwadratowe lampy odwzorowujące świetliki w suficie. Kolorystyka została uwzględniona także w identyfikacji wizualnej biblioteki oraz umeblowaniu. Zobaczcie, jak powstawała nowa biblioteka w Hali Grafit.

LB_Grafit

Biblioteka Grafit to zdecydowanie miejsce wartościowe i pełne kultury. Na powierzchni 600 metrów kwadratowych do dyspozycji użytkowników są zbiory drukowane (ponad 35 tys. książek oraz czasopism i prasy bieżącej), ale także multimedialne z bogatą ofertą 5 tys. filmów na DVD i kolekcją 2 tys. płyt z muzyką, audiobooków, gier komputerowych oraz programów komputerowych. Czytelnicy mogą korzystać również z komputerów z dostępem do Internetu i wypożyczać e-booki w internetowej wypożyczalni.

LB_Grafit

W bibliotece odbywają się wydarzenia literackie, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wystawy, rozgrywki gier planszowych i nie tylko. Przed halą Grafit biblioteka organizuje także happeningi, pikniki i czytelnię pod chmurką. W ramach integracji mieszkańców dzięki bibliotece aktywnie działa Klub Rodzica i Klub e-Seniora. Z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo, schorowanych, starszych Miejska Biblioteka Publiczna uruchomiła usługę „Książka do domu” – wystarczy zadzwonić pod specjalny numer, poprosić bibliotekarza o pomoc lub poradę w wyborze lektury, a następnie czekać na „dostawę książek” do domu.

LB_Grafit

LB_Grafit

LB_Grafit

Każdy, kto zwita we Wrocławiu musi zobaczyć tutejsze biblioteki, a szczególnie Bibliotekę Grafit. Bardzo cenię niecodzienne i inspirujące projekty nowych bibliotek, a projekt otwartej i mobilnej przestrzeni Biblioteki Grafit taki właśnie jest. Zapraszam po dobrą książkę, na literackie pogaduszki, wydarzenia kulturalne i po wrażenia artystyczne do Biblioteki Multimedialnej Grafit – Barbara Maria Morawiec

LB_Grafit

LB_Grafit