spot_img

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

28 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Święto czytania komiksów narodziło się w 2010 roku. Jego inicjatorami byli amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean. Dzień ten powstał w celu zmiany wizerunku komiksu, postrzeganego jako infantylna rozrywka, na rzecz pełnowartościowej książki. 28 sierpnia to także rocznica urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum Marvela (m.in. X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki).

Regały na miarę superbohaterów
Superman, Kapitan Ameryka, Agenci T.A.R.C.Z.Y i Wonder Women – ich misją jest ochrona komiksów oraz… urozmaicenie domowych wnętrz. Zobaczcie galerię regałów bibliotecznych w formie znaków rozpoznawczych superbohaterów z serii znanych komiksów. Koniecznie sprawdźcie też, w których bibliotekach gromadzone są kolekcje komiksów.

Akcja Komiks w bibliotece
Akcja Komiks w Bibliotece to propozycja dla bibliotekarzy i nauczycieli, który aktywnie promują czytelnictwo. W ramach akcji, jako początek przygody czytelniczej, proponowany jest komiks dziecięcy. Zachęcamy do pobrania bezpłatnych scenariuszy lekcji oraz innych przydatnych materiałów.

Gigantyczna zabawa z komiksami w bibliotece

Bawią, uczą, zachęcają do czytania oraz rozwijają wyobraźnię zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Przygody Kaczora Donalda od lat przyciągają do śledzenia jego niesamowitych przygód i akcji w fantastycznej formie obrazkowych historii. Zaczytaj się bez końca w serii komiksów Gigant! Sprawdź, także które biblioteki posiadają bogate kolekcje komiksów.

Czytanie komiksów na smartfonie w końcu będzie miało sens
Bubble Zoom od Google, czyli po polsku Lupa do komiksów, to inny pomysł na to, jak ułatwić czytanie komiksów na smartfonie.

Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie
Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie to katalog (baza danych), zawierający informacje o publikacjach, dotyczących komiksu: artykułach, recenzjach, pracach naukowych, książkach, czasopismach itd., zarówno polskojęzycznych, jak i zagranicznych. Zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze i linki.

Źródło zdjęć: pixabay.com