spot_img

Kolekcje cyfrowe – Wirtualny Skansen Wraków

Odkryj sekrety dna Bałtyku w Wirtualnym Skansenie Wraków. Zobacz modele 3D wraków w głębinach Zatoki Gdańskiej i dowiedz się więcej o zatopionych jednostkach. 

Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej to gratka dla osób kochających morskie przygody.

W Wirtualnym Skansenie Wraków prezentowane są modele 3D wraków. Każdy z wraków jest wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej. Dodatkowo każdy obiekt jest szczegółowo opisany i posiada dokumentację. Na razie dostępnych jest tylko 6 wraków.
Archeologowie podwodni podczas swojej pracy podali, że obiekty cyfrowe na stronie „Wirtualny Skansen Wraków” obejmują wzrokiem cały wrak, podczas gdy w pracy podwodnej przejrzystość wody nie pozwala widzieć dalej niż 2-3 metry.

Wrak F53.27 W-2 Porcelanowiec
Wrak F53.27 W-2 Porcelanowiec

Każdy z wraków jest dokładnie opisany. Można także dowiedzieć się w jakich okolicznościach został odkryty i gdzie się znajduje. Co więcej, w opisie wraku dostępne są także informacje o przebiegu badań, chronologii, proweniencji oraz zabytkach znajdujących się na wraku. Dostępne są także filmy oraz galeria zdjęć wraków i zdjęć z badań. Obiekty cyfrowe możemy także udostępnić w serwisach społecznościowych.

Obiekty cyfrowe udostępnione na stronie internetowej przedstawione są w formie trójwymiarowej dzięki zastosowaniu fotogrametrii podwodnej.

Fotogrametria ma wieloletnią tradycję w historii badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Już w latach osiemdziesiątych XX wieku, podczas badań wraka W-6 „Solen”, stosowano dokumentację fotogrametryczną w celu stworzenia fotomozaiki stanowiska. Następnie na podstawie tak stworzonego rzutu stanowiska wykonywano rysunki wraku okrętu „Solen”, który zatonął w 1627 roku w bitwie pod Oliwą.

Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej powstał w 2015 roku dzięki wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w ramach projektu naukowo-badawczego „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”. Jego autorem i pomysłodawcą jest dr Tomasz Bednarz, archeolog podwodny, który pracuje w Narodowym Muzeum Morskim.
Autorzy projektu zapowiadają, że do końca 2016 roku w Wirtualnym Skansenie Wraków dostępnych będzie 13 modeli 3D wraków, a w kolejnych latach zasoby skansenu będą się powiększały.

Warto dodać, że ekipa Narodowego Muzeum Morskiego tworząca projekt została nominowana do przyznawanej przez „National Geographic” prestiżowej nagrody „TRAVLERY 2015” w kategorii „Naukowe Odkrycie Roku” za „Opracowanie i wdrożenie nowatorskiej metody podwodnego dokumentowania wraków w 3D”.

Zapraszam do zwiedzania wraków z dna Zatoki Gdańskiej