spot_img

5 miast promujących biblioteki w plenerze

Wymiana książek, promocja czytelnictwa i integracja społeczeństwa – tak w skrócie można opisać główne idee przyświecające projektom bibliotek w plenerze. Oto 5 miast, które promują literaturę w formie bookcrossingu.

Bookcrossing we Wrocławiu

W ramach akcji „Cały Wrocław Czyta” w kilku miejscach powstały budki z książkami. Można je znaleźć na Rynku, przy Ogrodzie Botanicznym, Dworcu Głównym PKP oraz w miejscach takich jak galeria handlowa czy stadion. W myśl zasady „weź książkę – zostaw książkę” biblioteczki działają bezpłatnie. Warto dodać, że każda  budka ma swojego fundatora.

Książkomat „Feliks” w Krakowie

Na początku lutego na górnej płycie Małopolskiego Dworca Autobusowego w Krakowie stanął Książkomat, czyli automat sprzedający książki. Bookmat nazwano „Feliks” (łac. szczęśliwy). Niestety książki są płatne, jednak oferta tytułów będzie stale poszerzana. Właścicielem książkomatu jest wydawnictwo Znak, które twierdzi, że jest to pierwszy taki książkomat w Krakowie i Małopolsce. My widzieliśmy już książkomaty kilka razy podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (zdjęcie poniżej).

To nie tyle eksperyment, to zaspokojenie podstawowych potrzeb podróżujących. To maszyna pierwszej potrzeby. W książkomacie pojawić się ma dobra literatura powieściowa i reportaż historyczny – mówi o „Feliksie” Grupa Jagiellonia, wydawca magazynu pokładowego Małopolskich Dworców Autobusowych.

bookcrossing

bookcrossing

Bookstop w Sopocie

„Biblioteka w budce” – tak już jest nazywany Bookstop, który stanął przy głównym wejściu na molo w Sopocie. Bookstop ma 7 fundatorów, a książki mogą czytać wszyscy zainteresowani.

bookcrossing

Biblioteki plenerowe w Warszawie

W stolicy również panuje moda na mikrobiblioteki. Biblioteki plenerowe działają w kilku dzielnicach, m.in. na Ursynowie, Wilanowie i Woli. Na specjalnym blogu Przyjazna Biblioteka opisywane są losy książek na warszawskim Osiedlu Przyjaźń. Na zdjęciu poniżej biblioteczka plenerowa stworzona ze starego ula na Osiedlu Przyjaźń oraz wilanowska biblioteka na rogu ul. Klimczaka i Sarmackiej.

bookcrossing

bookcrossing

Miejskie Regały Książkowe w Poznaniu

Idea Miejskich Regałów Książkowych powstała w 2012 roku, a wraz z nią 4 biblioteczki przed Galerią Miejską Arsenał, Teatrem Polskim, Biblioteką Raczyńskich i obok Centrum Kultury. W październiku 2015 roku powróciły, jak mówią organizatorzy, w wielkim stylu.

bookcrossing

bookcrossing

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.