spot_img

Kot – gwiazda biblioteki!

Biblioteka opanowana przez koty. Do głównych zadań mruczków należy drzemka wśród regałów, kontrola wypożyczeń, przyciąganie czytelników, podporządkowanie sobie bibliotekarzy i bycie gwiazdą. Poznajcie biblioteczne koty: rosyjską celebrytkę Kuzię, mega gwiazdę Dewey’a, tajemniczego TLC, blogującego Browsera oraz kocie gromadki z innych bibliotek.

Koty w bibliotekach zostają zatrudnione do zabijania gryzoni, ale często ich kariera zawodowa zmierza do bycia gwiazdą. Swoją popularnością przyciągają wielu czytelników. Przyjrzyjmy się bliżej pracy bibliotecznych kotów.

Rosyjska biblioteka w mieście Noworosyjsk nie daje sobie rady z napływem czytelników. Wszystko za sprawą Kuzi – kotki która została zatrudniona na etat w charakterze pomocnika bibliotekarza. Do książnicy trafiła jako bezdomna, lecz zyskała sympatie wielu osób. W charakterze podstawy dla zatrudnienia kota w dokumencie wskazano „osobistą prośbę kota Kuzi”. Do obowiązków pomocnika bibliotekarza należy sen, spacery po salach, zabawianie czytelników i udział w imprezach biblioteki. Dla kota wyznaczono oficjalne uposażenie w postaci 30 opakowań pokarmu dla kotów miesięcznie. Oprócz tego kot dostaje często premię w postaci smakołyków przynoszonych przez pracowników i czytelników [źródło].

kot w bibliotece

Biblioteka Publiczna w Spencer pomiędzy swoimi regałami gościła Dewey’a. Kot Dewey Readmore Books- bo tak brzmi jego pełne imię, został odnaleziony w pojemniku na zwrot książek, gdyż ktoś go tam podrzucił w jedną z zimowych nocy stycznia 1988 roku. Kot dostał ciepłe schronienie, pracował w charakterze „kierownika personelu” i oczywiście był gwiazdą. Zmarł po prawie 19 latach na rękach dyrektorki w wyniku choroby nowotworowej. Dewey został także oficjalnym członkiem Cat Society Library. Został zapamiętany do dziś przez wszystkich pracowników i wielu czytelników. Na stronie internetowej biblioteki można przeczytać całą bibliografię Deweya. Doczekał się także swojej książki „Dewey : the small-town library cat who touched the word”. Nowe stanowisko po nim w bibliotece objęła kotka Page Turner.

kot w bibliotece

TLC, czyli Top Library Cat to kot rezydujący w Borken Bow Public Library. Zajmuje się głównie spaniem na regałach, a w zimowe dni obok bibliotecznego kominka.

kot w bibliotece

Browser to kot blogujący. Jego zapiski można znaleźć tutaj. Poza domem w Pine River Public Library przesiaduje na swoim fanpagu facebokowym. W kocim języku może o sobie powiedzieć „Mrrr… It’s great to be a star!”

kot w bibliotece

Washington Ocean Shores Public Library to także przykład kociej biblioteki.

Cazenovia Library w Nowym Jorku od lat zatrudnia koty. Pierwszym był Decimal Dewey, później Kitty i Jesse. Aktualnie gwiazdą spotkań biblioteki i dozorcą półek jest Page.

kot w bibliotece

Poznajcie także nasze redakcyjne kotki – czytającą Kitałkę i zrzucającą książki z regałów skoczną Małpkę.

kot w bibliotece

kot w bibliotece

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5.