spot_img

POLONA. Skarbiec Biblioteki Narodowej

Już jest nowoczesna biblioteka udostępniająca zasoby Biblioteki Narodowej. Od 20 czerwca ruszył odmieniony portal Cyfrowej Biblioteki Narodowej. POLONA to nie tylko otwarcie skarbca, ale wiele historii do przeczytania i udostępnienia za pomocą portali społecznościowych. Biblioteka otwarta i tworząca nową społeczność internetową to dla czytelników wiele udogodnień, w tym możliwość robienia notatek w książkach czy prezentacja własnych zbiorów.

Kulturalne dziedzictwo Polski

Skarby obecnie liczą ponad 72 tys. dokumentów, a do końca tego roku wprowadzonych zostanie 300 tys. przeliczając tę liczbę dodawanych będzie prawie 1600 publikacji dziennie. Najstarsze dokumenty pochodzą z VIII wieku, ale do zasobu zostaną wprowadzone także jeszcze starsze, bowiem Biblioteka Narodowa posiada zbiory pochodzące z II wieku.

Nowa Polona Cyfrowa Biblioteka Narodowa została uroczyście otwarta w czwartek, 20 czerwca podczas konferencji prasowej w Bibliotece Narodowej. Wzięli w niej udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz dyrektor BN dr Tomasz Makowski. Polona to rewolucja w udostępnianiu zbiorów [źródło].

Cyfrowe zbiory Biblioteki Narodowej obejmują książki, starodruki, rękopisy, czasopisma, ryciny, fotografie, pocztówki, obrazy, rysunki, druki ulotne, nuty oraz mapy. Większość zbiorów nie jest już objęta prawem autorskim, wobec czego zbiory te można kopiować, pobierać czy drukować legalnie. W planach jest jeszcze wiele, w tym prezentacja zbiorów innych instytucji.

Polona

Z myślą o wszystkich i dla wszystkich

Nowa odsłona Cyfrowej Biblioteki Narodowej to wielka zmiana dla czytelników. Najcenniejsze dzieła polskiej literatury dostępne są bezpłatnie dla wszystkich i o każdej porze. To co, wyróżnia POLONĘ od innych bibliotek cyfrowych to możliwość robienia e-notatek w książkach – bardzo przydatna opcja. Teraz można swobodnie popisać w książce i zaznaczyć ważny fragment.

Dodatkowo do portalu można logować się poprzez zewnętrzne serwisy i udostępniać wszelkie zbiory lub dane bezpośrednio na Facebooku, Google+ czy Twitterze. Czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej, przeszukiwać i tworzyć własne kolekcje, tworzyć notatki oraz dzielić się materiałami ze swoimi znajomymi.

 

O możliwościach, wyszukiwaniu, prezentacji zbiorów i ciekawostkach cyfrowej biblioteki POLONA w kolejnej odsłonie artykułu. Przekonamy się co kryją skarby Biblioteki Narodowej.

Polona