Mirabelka – najlepsze warsztaty w bibliotekach publicznych m.st. Warszawy

Od lipca do listopada 2018 roku trwały warsztaty w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Aktywnie zaangażowały się w nią biblioteki ze stolicy. Nadszedł czas na wybór najlepszej relacji z przeprowadzonych warsztatów międzypokoleniowych i rozdanie nagród.

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” została zrealizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

I miejsce

Jury wybrało jednogłośnie na zwycięzcę Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII działającą w strukturach Biblioteki Publicznej im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Nagrodą za I miejsce jest spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem (autorem książki) oraz Martą Kurczewską (ilustratorką). Dodatkowo od Lustra Biblioteki bibliotekarze otrzymają specjalną niespodziankę.

Bibliotekarze, którzy zajęli się organizacją warsztatów działali na trzech polach. Jak zaznaczają: – Zależało nam, żeby zaangażowani byli wszyscy bywalcy biblioteki: dzieci, młodzież i dorośli. Chcieliśmy zachęcić do międzypokoleniowej współpracy, wspólnego tworzenia i wspominania. Zebranie osobistych historii, związanych z życiem codziennym, nie bitwami upamiętnionymi na pomnikach, skupienie właśnie na indywidualnych wspomnieniach było najważniejszym celem akcji.

– Warsztaty możemy ocenić jako bardzo udane. Spotkały się z dużym zainteresowaniem ich uczestników, a przede wszystkim zaangażowaniem. Wielu z uczestników wracało później do nas, by pytać o „Mirabelkę”, a samo drzewo, które było rekwizytem w naszym spotkaniu zagościło na sali bibliotecznej na dobre – podsumowuje Paweł Planeta, bibliotekarz.

Warsztaty dla I i II klasy podstawowej

Podczas nich uczestnicy poznali wspólne historię Dorki i Chaima, w bardzo ciekawy sposób zaprezentowano momenty w historii Polski oraz jej stolicy w efekcie czego powstała trzymetrowa oś czasu upamiętniająca 100 lat.

Warsztaty i konkurs dla młodzieży „Historie dla Niepodległej”

Konkurs polegał on na przeprowadzeniu wywiadu ze świadkiem historii i przybrał on aspekt międzypokoleniowy. Najpierw do współpracy zaproszony został dziennikarz Maciej Piasecki, który poprowadził warsztaty dziennikarskie. Ich uczestnicy dowiedzieli się, jak korzystać ze sprzętu do nagrywania, jak mądrze zadawać pytania i jak przygotować się do wywiadu. Zwycięski wywiad, wyróżnione prace oraz osoby biorące udział w wywiadach nagrodzono książkami oraz dżemem z mirabelek.

Mapa wspomnień i rodzinny spacerownik

– W ramach świętowania stulecia niepodległości stworzyliśmy również mapę wspomnień. znalazło się na niej kilkadziesiąt wpisów z ważnymi dla naszych czytelników datami. Oprócz tego stworzyliśmy rodzinny spacerownik śladami Dorki i Chaima. Został on rozesłany rodzicom uczestników warsztatów by mogli kontynuować spacer śladami Mirabelki – relacjonują bibliotekarze.

• Prezentację z działań mokotowskiej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII zobaczysz w linku poniżej.

Mirabelka w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII w Warszawie

II miejsce

Srebrne miejsce decyzją Jury otrzymuje Wypożyczalnia nr 124 ZIELONA Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy za organizację warsztatów „Drzewko tolerancji Mirabelka – podróż przez zawiłą historię XX wieku” o charakterze literackim, przyrodniczym i terapeutycznym.

Uczestnicy warsztatów poznali historię losów warszawskich Nalewek, Getta i Muranowa i stworzyli drzewo geologiczne głównych bohaterów książki. Ponadto zajrzeli do „słoika” i przybrali nową tożsamość na wzór działań Ireny Sendlerowej. Wszyscy wspólnie w przybibliotecznym ogrodzie zasadzili drzewko tolerancji oraz dowiedzieli się, czym ono jest. Nie zabrakło też poczęstunku ciastem śliwkowym i dżemem mirabelkowym.

III miejsce

Na podium znalazła się również Biblioteka „Przy Baleya”, placówka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. W ramach warsztatów „A niech się ciekawią” uczniowie szkoły podstawowej omawiali aspekt pamięci poruszony w książce Cezarego Harasimowicza.

– Skupiłem się na aspekcie „pamięci” związanej z przesłaniem książki. Przekazanie jak Warszawa wyglądała dawniej, co się wydarzyło i jak odmieniło się to miasto. Mirabelka w zamyśle stała się łącznikiem starego z nowym. „Osobą” będącą częścią zarówno przedwojennej, jak i powojennej Warszawy – mówi Sebastian Gago, bibliotekarz i autor wiersza, który jest idealnym podsumowaniem pracy z młodzieżą.

A przetrwać zagładę to przecież rzecz wielka.
I któż to spytacie? Tak! To Mirabelka!
Gdy drzewo pamięta… i my powinniśmy.
Razem do tego niechybnie doszliśmy.

Lecz zaraz niestety opadły humory
i mało kto z nas był do uśmiechu skory.
Bo tu jeszcze jedna smutnawa wieść była…
jak Mirabelka niedawno skończyła.

Lecz uszy do góry, nie wszystko stracone!
W Ameryce drzewko jest z pestki zrodzone.
Z pesteczki owocu naszej Mirabelki.
Przywieźć jej sadzonkę to pomysł był wielki!

Za zajęcie II i III miejsca biblioteki otrzymają zestaw nowości wydawniczych od Wydawnictwa Zielona Sowa oraz niespodziankę od Lustra Biblioteki. Gratulacje!

Komunikat
Wyniki akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w kategorii dla bibliotek z całej Polski zostaną ogłoszone do 11 stycznia 2019 roku lub wcześniej, z uwagi na toczące się obrady Jury i mój mały wypadek. Rywalizacja jest bardzo zacięta! Jest też i dobra wiadomość – została zwiększona pula nagród w tej kategorii.