Biblioteka Młodych – nowoczesna przestrzeń biblioteczna

Zachęcam do posłuchania audycji Radia Kraków o Mediatece Bibliotece Miejskiej w Wieliczce, czyli Bibliotece Młodych. Jej dyrektor opowiedział o projektach, wydarzeniach, rosnącej liczbie czytelników, rozwijaniu oferty dla wielu dla wielu grup społecznych i zaprezentował przestrzenie mediateki.

– Chcieliśmy nadać temu miejscu nowego ducha, aby to nie było tylko otwarcie samej przestrzeni, ale wprowadzenie tam człowieka. My dziś oddajemy tą przestrzeń całkowicie i w stu procentach dla ludzi młodych – zaznaczył dyrektor Piotr Sionko.

Dodatkowo odpowiedział na pytania o to, jak ma wyglądać nowoczesna przestrzeń biblioteczna, jaką ma pełnić funkcję i czy biblioteki przechodzą renesans.

– Biblioteki stają się trzecim miejscem. Miejscem niezależnego spotkania z drugim człowiekiem, książką, ale także przebywania. Po prostu spędzania wolego czasu, bo przychodzą tutaj różni ludzie: młodzi, w średnim wieku, pracujące, aktywne zawodowo, te mniej aktywne, seniorzy, emeryci i każdy znajdzie tam swoje miejsce. Natomiast tą dużą zmianę i ten progres widać właśnie w tej grupie najmłodszych czytelników. Ta zmiana postępuje w ostatnich latach bardzo mocno – podkreślił dyrektor. – Przychodzą młode mamy z malutkimi dzieciakami i również w Bibliotece Młodych znajdą swoje miejsce, ponieważ zajmują one wtedy Dolinę Kreatywnego Malucha. To miejsce, gdzie znajduje się literatura dla dzieci najmłodszych […]. Obok znajduje się Strefa dla Mam – dodał.

Posłuchaj rozmowy na radiokrakowkultura.pl.

Źródło zdjęć: freepik.com – senivpetro