spot_img

Sztuka Konserwacji – zaproszenie na spotkania konserwatorskie

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz inne instytucje zajmujące się konserwacją zabytków zapraszają na XXVIII Spotkania Konserwatorskie „Sztuka Konserwacji”, które będą miały miejsce w Warszawie w dniach 15-19 kwietnia 2024 roku.

Odbędzie się również sesja poświęcona problemom konserwatorskim występującym w zbiorach bibliotecznych. Biblioteka Narodowa, organizator sesji, zaprasza 17 kwietnia 2024 roku w godz. 11.00-17.00 wszystkich pracowników bibliotek, archiwów i muzeów, dla których dobro i zachowanie polskiego dziedzictwa piśmienniczego jest codziennym wyzwaniem w pracy oraz wszystkich, którzy te działania wspierają. Wstęp wolny.

Dla bibliotekarzy, archiwistów i muzealników ważnym wydarzeniem z końca ubiegłego roku była elektryzująca wiadomość o kradzieży zbiorów bibliotecznych w kilku dużych bibliotekach europejskich. Każda katastrofa czy strata zbiorów uruchamia w wielu instytucjach kontrofensywę, która pozwoli na lepsze i bardziej skuteczne działania dla ochrony zbiorów. Takim ruchem z naszej strony jest między innymi tegoroczna sesja: Monitorowanie zbiorów. Mamy na uwadze działania wykonywane na wielu płaszczyznach ochrony zbiorów, które wpływają na zapewnienie zbiorom dobrostanu – zapraszają organizatorzy.

W programie znalazły się prezentacje specjalistów przedstawiających zagadnienia z zakresu profilaktyki ochrony zbiorów, które muszą być monitorowane:

  • Ewidencja, przeglądy magazynów i udostępnianie zbiorów – Ewa Potrzebnicka
  • Monitorowanie stanu mikrobiologicznego i chemicznego zbiorów bibliotecznych – dr Magdalena Dyda
  • Zabezpieczenie budynków i zbiorów – Andrzej Bujanowicz
  • Kształtowanie klimatu w magazynach zbiorów: wentylacja i klimatyzacja – Krzysztof Stępniak
  • Kontrola klimatu w magazynach – Bogdan Filip Zerek
  • Światło jako czynnik ryzyka w eksponowaniu zbiorów bibliotecznych – Justyna Król-Próba
  • Opakowania ochronne dla zbiorów bibliotecznych – Jerzy Manikowski
  • Prezentacja systemu wentylacji i klimatyzacji w Bibliotece Narodowej (obowiązują zapisy) – Krzysztof Stępniak

Zgłoszenia należy przesyłać na adresy e-mail: e.potrzebnicka@bn.org.pl; j.krol@bn.org.pl.

Wydarzenie jest też dobrą okazją do zwiedzenia nowych czytelń Biblioteki Narodowej. Zapraszam na wirtualny spacer TUTAJ!

Źródło zdjęć: freepik.com