spot_img

Co czytają kaliszanie? Najpoczytniejsze książki w 2023 roku

Najmłodsze dzieci kochają książki o dinozaurach, starsze – przygody młodych detektywów Lassego i Mai. Młodzież najchętniej sięga po powieści fantasy oraz historie poruszające problemy ważne w wieku dojrzewania. Dorośli czytelnicy, wśród których większość stanowią kobiety, wybierają literaturę obyczajową z wątkiem miłosnym oraz książki sensacyjno-kryminalne. Podsumowanie opracowała Anna Katarzyna Raczko.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, nie wszyscy o tym pamiętają, jest siecią złożoną z Biblioteki Głównej i 10 filii. Karta czytelnika pozwala na korzystanie ze wszystkich placówek, co spora część użytkowników skwapliwie wykorzystuje – wyszukując przy pomocy elektronicznego katalogu i aplikacji – swoje ulubione tytuły. Biblioteka podliczywszy rok 2023, odnotowała wzrost liczby wypożyczeń o prawie 11 000 i zarejestrowanych użytkowników o ponad 1000 w stosunku do roku minionego, mimo że remontowana Filia nr 1 była nieczynna przez 8 miesięcy, a Filia nr 9 była zamknięta przez kilka tygodni ze względu na skontrum. Zdecydowanie największą popularnością wśród kaliskich czytelników cieszyła się literatura piękna, dla dzieci oraz literatura popularnonaukowa. Najaktywniejsi są seniorzy, ale tylko odrobinę ustępują im czytelnicy w wieku od lat 25 do 60. Kolejne podsumowanie potwierdza, że czytają przede wszystkim kobiety – stanowią ponad 73 procent użytkowników kaliskiej biblioteki.

Lektury maluchów

Dzieci młodsze wypożyczają książki związane z tematyką dotyczącą dinozaurów, pojazdów i zwierząt. Wśród bestsellerów znajdują się od lat książki popularnonaukowe z ruchomymi elementami. Prym w najmłodszej kategorii wiekowej wiodą książki twardostronicowe z elementami animacji typu pacynka, takie jak: „Szalik pana Żabki”, „Miód pana Niedźwiadka”,„Paczka listonosza Tukana” i inne z serii „Przyjaciele do Poduszki”. Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się cykl Barbary Supeł: „Jadzia Pętelka” oraz cykl „Basia” Zofii Staneckiej. „Pucio” Marty Galewskiej-Kustra to od lat najbardziej znany cykl wśród dzieci i ich rodziców. Nieco starsze dzieci (8-12 lat) z niesłabnącym entuzjazmem sięgają po serię „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Z klasyki, także dzięki ekranizacjom kinowym – Michael Bond i książki o Paddingtonie. Wśród książek, które znajdują się w kanonie lektur jest cykl „Skarpetki” Justyny Bednarek. Pierwszy tom omawiany w szkołach to „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek : (czterech prawych i sześciu lewych)”. O sile tej serii świadczy fakt, iż po kolejne pięć części dzieci sięgają z równie dużym zainteresowaniem.

Czytanie jednak jest cool

Młodzież sięga częściej po książki zagranicznych autorów, niejednokrotnie ekranizowanych, chociażby dla platformy Netflix – „Red, White and Royal Blue” Casey McQuiston oraz „Heartstopper” Alice Oseman. Młodzi czytają zarówno o fantastycznych krainach – seria „Gołąb i wąż” Shelby Mahurin, jak i sprawach dla nich ważnych, dotyczących ich tożsamości, by wymienić chociażby „Act cool” Tobly McSmith. Z rodzimego podwórka prym wiedzie cykl „Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak oraz czterotomowy cykl „Jedyne takie miejsce” Klaudii Bianek.

Kobiety rządzą

Dorośli zaczytują się w powieściach rodzimych pisarzy. Króluje literatura obyczajowa z wątkiem miłosnym oraz historycznym. Autorkami o największym zainteresowaniu są: Katarzyna Michalak, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Joanna Jax, Magdalena Witkiewicz i Magdalena Kordel. Na drugim miejscu plasują się książki sensacyjno-kryminalne autorów takich jak: Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda oraz Krzysztof Bochus. Zagraniczne pisarki – także te, po które sięgają w większości panie – to Lucinda Riley i Kristin Hannah. Jeśli spojrzeć na najczęściej wypożyczane książki bez podziału na agendy, zdecydowany prym wiedzie literatura dla dorosłego czytelnika. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji znajduje się Katarzyna Michalak z tytułem „Piastunka róż”. Na drugim – „Do cna” Katarzyny Bondy, jedyny kryminał w top piątce. „Córka generała” Magdaleny Witkiewicz na miejscu trzecim. Czwarte należy do Magdaleny Kordel i jej książki „Zanim wyznasz mi miłość”. Ex aequo na piątym miejscu znajdują się Kristin Hannah ze „Słowikiem” oraz Magdalena Kordel z „Domem sekretów”.

Hity w filiach

MBP Warto zwrócić uwagę, jak wyglądają listy hitów w poszczególnych placówkach.

Bibliotekę Główną oraz 10 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w 2023 roku odwiedziło blisko 80 000 osób. Ponadto warto odnotować, że w roku liczba spotkań, konkursów, imprez, warsztatów, kursów oraz zajęć kulturalno-edukacyjnych wyniosła blisko 1000, a uczestniczyło w nich prawie 16 000 osób.

Kolejki po książki

Zdarzają się w Bibliotece okresy wzmożonego zainteresowania poszczególnymi tytułami lub autorami. Mimo że Biblioteka stara się kupować więcej egzemplarzy woluminów cieszących się powodzeniem, to jednak do niektórych ustawiają się wirtualne kolejki. Warto mieć aplikację SowaMOBI, by wiedzieć, czy zbliża się czas zdobycia pożądanej książki. W ostatnich miesiącach – w świetle danych nie tylko kaliskiej Biblioteki – są to „Chłopki: opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak.

Oto lista najbardziej pożądanych książek w styczniu roku 2024:

1. Chłopki: opowieść o naszych babkach / Joanna Kuciel-Frydryszak
2. Atlas : historia Pa Salta / Lucinda Riley, Harry Whittaker
3. Kiedy weszłam w twoje życie / Jojo Moyes
4. Zima w Przytulnej / Katarzyna Michalak
5. Topniejące serce / Joanna Tekieli
6. Zwykła przyzwoitość / Wojciech Chmielarz
7. Kolekcja straconych chwil / Agnieszka Krawczyk
8. Miłość pod skrzydłami anioła / Dorota Milli
9. Jedyny walc / Małgorzata Garkowska
10. Strażniczka spalonych książek / Brianna Labuskes

Spotkaj ulubionego pisarza

– W krótkim czasie, bo w ciągu najbliższych pięciu miesięcy proponujemy naszym czytelnikom spotkania z lubianymi i cenionymi pisarzami. „A zatem mamy autorki poczytnych romansów i powieści obyczajowych, Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Edytę Świętek czy Krystynę Mirek. Mamy Roberta Małeckiego – autora kryminałów, które wkrótce zostaną zekranizowane, i mamy Jakuba Małeckiego, którego „Święto ognia” weszło na ekrany kin kilka miesięcy tematu” – zapowiada Robert Kuciński, dyrektor biblioteki.

Nie brakuje na liście spotkań Joanny Kuciel-Frydryszak – autorki zeszłorocznego hitu wydawniczego, czyli „Chłopek” i literackiego skandalisty, Michała Witkowskiego, który opublikował w zeszłym roku swą autobiografię.

– Cieszę się ogromnie, że już w marcu gościć będziemy Jacka Dehnela, którego chcemy wyeksponować jako autora książek poetyckich, a w maju poetkę, której chyba nikomu nie muszę przedstawiać i nie muszę zachwalać walorów jej twórczości – Ewę Lipską – dodaje dyrektor.

Na wrzesień Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła troje laureatów Nagrody NIKE. A cała przygoda pod hasłem OKO W OKO Z PISARZEM zaczyna się od spotkania z profesor Anną Nasiłowską i jej znakomitą biografią Sławomira Mrożka już za kilka dni, bo 7 lutego.