W Gdyni działa Biblioteka Wiedzy o profilu popularnonaukowym. Pozwala odkrywać nowe horyzonty wiedzy, wspomagać edukację i naukę, poszerzać zainteresowania, odkrywać różne zakątki świata, ale też poznać region. Ma też łatwy sposób na szybkie powiększenie księgozbioru o najnowsze książki i czasopisma naukowe.

To nie tylko miejsce dostępu do literatury i e-źródeł, ale także przestrzeń dla ludzi, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania i uczyć się przez całe życie. Kto wie, może w takiej bibliotece znajdzie się kolejny zwycięzca Milionerów

Biblioteka Wiedzy zlokalizowana jest w dwóch obiektach, tj. Wypożyczalnia przy ul. Świętojańskiej 141 oraz Czytelnia Czasopism Archiwalnych/Magazyn BW przy ul. Bpa Dominika 17 (której nie miałam okazji odwiedzić). Dawniej była to Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa. Obecna nazwa przyciąga o wiele bardziej. Gorąco polecam poradnik „Kulturoteka, pawilon kultury, rezydencja literacka, czyli inne spojrzenie na biblioteki” o rebrandingu bibliotek.

Po przekroczeniu progu już można się czegoś nauczyć. Zobaczcie, jak estetycznie i z pomysłem można przestrzegać przepisów przeciwpożarowych.

Na przeciwko lady bibliotecznej znajduje się kącik prasowy z prenumeratą najnowszych czasopism, kanapą i fotelem. Od tego punktu rozciąga się wystawa na sztalugach. Następnie prace prezentowane są na bocznych ścianach regałów wypożyczalni. Kobaltowe przejścia wkomponowane w regały są niczym przejście przez lustro. Kolor ten świetnie kontrastuje z żółtymi elementami, a białe regały, podłogi i ściany optycznie powiększają pomieszczenia.

Wyselekcjonowany księgozbiór naukowy i popularnonaukowy obejmuje publikacje dotyczące przedsiębiorczości, psychologii, transportu, rolnictwa, przemysłu, historii, marketingu, księgarstwa, drukarstwa, sztuki, sportu, religii, nauk politycznych, prawa czy języków obcych. Nie brakuje biografii, geografii i osobno regionu Gdyniana i innych wartościowych książek. Obok regału z multimediami – z audiobookami i filmami popularnonaukowymi – stoi mała strefa bookcrossingu.

Głodni wiedzy mogą szukać publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy na terminalu Academika. Specjalne stanowisko poszerza księgozbiór biblioteki o prawie 4 miliony zbiorów cyfrowych, w tym książek oraz czasopism i artykułów naukowych, również najnowszych, pozostających pod ochroną prawnoautorską. To też sposób na zdobycie tytułów potrzebnych na przykład do napisania pracy magisterskiej, lektur szkolnych, czasopism naukowych (także tych punktowanych przez MEiN), publikacji niedostępnych na rynku wydawniczym. W Academice można pracować też on-line z rękopisami, grafikami, rysunkami, mapami, atlasami i innymi zbiorami. Dzięki temu rozwiązaniu każdy ma darmowy dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej, największej publicznej i naukowej biblioteki w Polsce.

W sali przeznaczonej do pracy, nauki i spotkania znajdziemy publikacje z teorii i historii literatury, językoznawstwa, reportaże oraz regał z wydaniami z serii Biblioteki Narodowej, gdzie dostępne są antologie, utwory literatury polskiej i światowej wraz z opracowaniami. Jeszcze napomnę, że sala może zmienić swój układ i przeznaczenie.

Na miejscu udostępniane są komputery z dostępem do internetu, drukarki i skanera. Dodatkowo można poprosić o laptop z wi-fi i wybrać inne miejsce do nauki. Osobny kiosk przeznaczono na katalog on-line.

Do biblioteki można przyjść od poniedziałku do soboty. Osoby mieszkające w pobliżu mogą tu wpaść po szkole lub pracy nawet do godziny 19. Biblioteka Wiedzy ma też na celu przekazywanie mądrości i doświadczeń podczas wykładów, prelekcji i innych spotkań. Na uwagę zasługują m.in:

 • Dyskusyjny Kluby Wiedzy – spotkania z książką naukową i nie tylko
 • wykłady z dziedziny ekonomii, podczas których uczestnicy rozmawiają np. o ekonomii cyrkularnej
 • spotkania wokół spraw gdyńskich, np. budownictwa, lokalnej historii, losów mieszkańców, a nawet historii i współczesności gdyńskiego portu czy przestępczym życiu gdynian; są też i spacery
 • Historie gdynian z fotografiami w tle – czyli rodzinne opowieści i wywiady na żywo z gdynianami w dojrzałym wieku i prezentacją fotografii z przedwojennej i z tuż powojennej Gdyni
 • Gdyńskie legendy z dreszczykiem – spotkanie poświęcone miejskim mitom, w których ponoć jest ziarenko prawdy…
 • Pocztówki botaniczne – warsztaty ekologiczno-artystyczne, gdzie przekazywana jest wiedza o gatunkach roślin i otaczającej nas naturze
 • Eko bohater w kuchni – warsztaty dla dzieci z dietetykiem, na których zgłębiane są tematy zdrowego odżywiania oraz zero waste
 • warsztaty plecenia wianków ukraińskich, szydełkowania, tworzenia makramowych laleczek, świec sojowych czy eko toreb i woskowijek
 • spotkania z ekspertami, którzy odpowiadają na nurtujące pytania: Jak czytać etykiety kosmetyków?, Kto pierwszy doleci na Księżyc?, Dlaczego meteorolodzy ciągle się mylą?
 • kursy językowe z wolontariuszami
 • prelekcje z podróżnikami o zagranicznych wojażach połączone ze slajdowiskiem i muzyką
 • pokazy filmów dokumentalnych
 • wykłady z radcą prawnym dotyczące spadków i testamentów, praw pacjentów i innych zagdanień.

Do Biblioteki Wiedzy udałam się krótkim spacerem prosto z Biblioteki z Pasją, którą prezentuję TUTAJ.

Tuż obok w osobnym lokalu, mieści się też „centrum dowodzenia” z dyrekcją, kadrami, administracją i księgowością. Ślę bibliotekarskie pozdrowienia dla Natalii Gromow i jej ekipy wraz z podziękowaniami za możliwość zdobycia tylu inspiracji!

Za obiektywem czuwa sprawne oko Paweł Morawiec!