O takiej bibliotece mogł pomarzyć każdy milenials w latach 90. Biblioteka z Pasją stwarza ogrom możliwości. Dzięki niej młodzi ludzie mogą rozwijać zamiłowanie do czytania, za darmo nauczyć się języków obcych czy praktykować grę na pianinie. Gdyńska filia biblioteki miejskiej pozostaje otwarta na spotkania, konwenty, nagrania, o czym opowiem za chwilę. Będąc w tej bibliotece chce się krzyczeć WOW!

Mój kolejny wypad nad Bałtyk nie mógł być inny niż biblioteczną podróżą. Tym razem na moim celowniku znalazła się Biblioteka z Pasją. Gdy tylko dowiedziałam się o jej otwarciu, po prostu nie było innego wyjścia niż doświadczyć samemu magii tego miejsca. Wzbogacona o liczne inspiracje postanowiłam się z nimi podzielić w Lustrze Biblioteki. Zobacz, czym może zaskoczyć Cię Biblioteka z Pasją!

Biblioteka z Pasją jest zlokalizowana w budynku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98. To hub organizacji działających na styku biznesu, nauki i technologii. Spotykają się i pracują tu młodzi przedsiębiorcy, eksperci, geecy, innowatorzy. Brzmi jak idealny punkt dla biblioteki dedykowanej młodym ludziom. Atutem tego miejsca są też dogodne godziny otwarcia, w soboty od 9 do 14, a w wybrane dni robocze nawet do godz. 19. Filia rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2017 roku i po latach dowodzi, że można być nowoczesnym, łączyć edukację z hobby i rozwijać pasje młodych ludzi.

Połączenie edukacji i hobby

To nie standardowa wypożyczalnia książek z literaturą popularnonaukową i beletrystyką. Można tu znaleźć komiksy, mangi, poradniki, gatunek teen drama, literaturę young adult, fanstastykę, kryminały, publikacje w różnych językach i czasopisma. Całość uzupełniają audiobooki polskie i obce, filmy, gry planszowe, kody do e-booków. Jest naprawdę wiele nowości wydawniczych. Oczywiście inne grupy wiekowe i dorośli są mile widziane w bibliotece i też znają coś dla siebie do poczytania. Zbiory są naprawdę bogate, a całe kolekcje komiksów i mangi zachęcają do ponownych odwiedzin filii, a tym samym do wypożyczenia kolejnego zeszytu. Użytkownik może wypożyczyć jednocześnie do sześciu różnych zbiorów.

Czas z wybraną książką można spędzić na wygodnym siedzisku przy oknie lub tradycyjnie przy biurku. Nawiązywaniu nowych znajomości i swobodnym rozmowom sprzyjają też zielone, wysokie siedziska ze stoliczkami i poduszkami między regałami. W skład 270 mkw. przestrzeni biblioteki wchodzi też sala warsztatowa, przedsionek z kioskami z dostępem do katalogu on-line, regałem w kształcie drzewa i tablicą, na której promowane są na przykład aktualne wydarzenia. Co więcej jest tu też mały kącik z ekspresem do kawy, parzenia herbaty lub gorącej czekolady. Jest i lustro 🙂 Motyw zielony pozytywnie nastraja do spędzania czasu w bibliotece. Miłe dla oka są też rośliny na wejściu.

Wypożyczalnię dopełnia podest, który widzicie na zdjęciu poniżej. W dniu mojej wizyty stał się on miejscem do transmisji on-line z wydarzenia, które za trochę miało się rozpocząć. Tło z książkami nie tylko ładnie wygląda, ale też tłumi dźwięki. Jest też wykorzystywany do spotkań, rozmów i jako miniczytelnia.

W przestrzeni biblioteki nie zobaczymy tradycyjnych komputerów, ponieważ są tu udostępniane laptopy i tablety. Jest i drukarka 3D, sprzęty audio i wideo. Fani muzyki lub osoby szukające swojej pasji z dźwiękami mogą skorzystać z pianina i gitary. Z instrumentów można korzystać z pomocą słuchawek, aby nie przeszkadzać pozostałym. W strefie z instrumentami widnieje komunikat dotyczący korzystania z instrumentów o treści „Nieumiejętne korzystanie z instrumentów powoduje ich zepsucie; bibliotekarz chętnie poinstruuje i pomoże skorzystać z urządzeń – nie ryzykuj – poproś o pomoc”.

Raj dla miłośników mangi, cosplay, RPG i komiksów

Jak sama nazwa wskazuje Biblioteka z Pasją jest polem do realizowania własnych pomysłów, zainteresowań oraz rozwijania pasji. Nie tylko w roli słuchaczy, ale i inicjatorów imprez. W poradniku o klubach, które można prowadzić w bibliotece, wspominałam by inspiracje czerpać od samych pasjonatów. Znalazł się też w nim taki przykład:

Do Młodzieżowego Klubu Komiksowego zaprasza też Biblioteka z Pasją w Gdyni. Tu raz w miesiącu osoby zafascynowane komiksem rozmawiają i dzielą się refleksjami o ostatnio czytanych tytułach. Gdyńscy bibliotekarze zachęcają: „Czytasz komiksy i chcesz o tym pogadać? A może nie czytasz, ale chciałbyś/chciałabyś, tylko nie wiesz, od czego zacząć? Przyjdź na spotkanie i poznaj inne osoby zafascynowane komiksem”.

Cosplay Club to kolejny pomysł na klub, jaki działa w Pasji. Na spotkaniach nie tylko rozmawia się o tym hobby, ale i zachęca do wspólnego tworzenia przebrań i rekwizytów.

Razem z Pawłem, naszym fotoreporterem, mieliśmy okazję natrafić na konwent fantastyczny Pasja Minicon dla fanów komiksów, mangi, anime, zwierzaków i popkultury. Od organizatorów dowiedziałam się, że jest to wydarzenie przyciągające rzesze fanów tego gatunku i jedną z ważnych imprez Biblioteki Gdynia. Niestety w trakcie trwającej epidemii miał on ograniczoną liczbę uczestników, ale z powodzeniem wykorzystano tu dobrodziejstwa internetu i zapewniono transmisję on-line. Z racji trwających przygotowań do wydarzenia nie robiliśmy tu zbyt wielu zdjeć. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni organizacją, wspaniałymi osobami i bibliotekarką, która cały czas namawiała nas na pozostanie na konwencie i obdarowała nas gadżetami miniconu, abyśmy nie zapomnieli o nim. Drzwi biblioteki cały czas się otwierały. Może to ten raj przyciąga jak magnes, a może to te ciasteczka?

W Bibliotece z Pasją dzieje się masa wydarzeń. Jeśli ma się chwilę wolnego, chęci do poznania/nauki czegoś nowego lub brak pomysłu na zapełnienie kalendarza (szczególnie w czasie ferii i wakacji) to bibliotekarze, wolontariusze i grupy fanów różnych pasji zapraszają na:

 • wietrzenie szafy – wymianę ubrań z różnych okazji (były edycje wiosenne, świąteczne, wakacyjne) połączone z rozmowami i odpoczynkiem przy napojach z bibliotecznego ekspresu
 • Dzień Star Wars – May the 4th be with You – obchody Dnia Gwiezdnych Wojen dla wszystkich fanów sagi z prelekcjami, pokazami, sesjami zdjęciowymi i grami. Było też Kino z MOCą, czyli kameralne seanse filmowe
 • sesje RPG prowadzone w różnych klimatach, np. Mickiewiczowskich „Ballad i Romansów”
 • warsztaty: pisarskie, kaligrafii, szkicowania, rysowania komiksów, montowania filmów i podcastów
 • spotkania wokół słowa i literatury, jak np. spotkania z autorami, tłumaczami, blogerami, vlogerami, podróżnikami, twórcami komiksów i innymi osobami
 • panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi i specjalistami oraz liczne wystawy.

Gdyby tego wszystkiego było mało, Biblioteka z Pasją rozwija też języki i promuje kulturę innych regionów. To na przykład:

 • Language Café – kawiarenka językowa z wolontariuszką europejską. W trakcie spotkań odbywają się rozmowy o zainteresowaniach, zawiłościach językowych, ulubionych książkach i rozgrywki planszówkowe
 • Korean Club – warsztaty językowe i kulturalne dla miłośników Hallyu z nauką podstaw języka koreańskiego, alfabetu i podstawowych zwrotów prowadzone przez wolontariuszkę
 • kursy nauki języka japońskiego od podstaw
 • Kaffeeklatsch – niemiecki nie gryzie – możliwość pogłębienia znajomości języka niemieckiego i poszerzenia możliwości komunikacyjnych połączone z niemiecką muzyką
 • Ukraiński dla początkujących – podobnie jak wyżej zajęcia z wolontariuszem
 • Młodzi z pasjami – spotkanie dla młodzieży migranckiej, podczas którego można poznać Trójmiasto, miejsca do rozwijania swoich talentów,
 • czy spotkania kulturalne połączone z zajęciami z języka polskiego dla obcokrajowców. Jest też Kawiarnia ĄĘ pomagająca w nawiązaniu rozmów w języku polskim i znajomości.

Pasja bibliotekarzy

Z prawdziwą pasją swojej pracy oddają się bibliotekarze. W trakcie zwiedzania biblioteki i przygotowania zdjęć w dziale mangi, usłyszałam rozmowę bibliotekarki ze starszą osobą, która przyszła wypożyczyć mangi dla swojego wnuka. Niestety pani nie wiedziała dokładnie o co chodzi i tu wkroczyła bibliotekarka. Rozmowa nie była krótka, ale przysłuchując się ukradkiem muszę powiedzieć, że byłam pod wrażeniem. Bibliotekarka profesjonalnie wyjaśniła, czym jest japoński komiks, pokazała póki z kolekcjami mangi, doradziła tytuł odpowiedni do wieku wnuka i dopowiadała wiele ciekawostek. Widać, że sama była zafascynowana tematem, a uśmiech nie schodził z twarzy. Tak właśnie reprezentuje się swoją instytucję na najwyższym poziomie i zyskuje nowych użytkowników. Mówiąc krótko: Biblioteka z Pasją to odpowiednie osoby na odpowiednim stanowisku.

Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że bibliotekarze obsługiwali użytkowników w języku angielskim, nie tylko w tej placówce bibliotecznej.

Tym samym potwierdziłam, że biblioteka jest „prowadzona przez bibliotekarzy, którzy wiedzą, co to znaczy mieć pasję i doskonalone rozumieją młodzież i młodych ludzi”. Takie właśnie zdanie widnieje na stronie internetowej biblioteki.

Kompanem w podróży był niezastąpiony fotomen Paweł Morawiec, którego zdjęcia możecie teraz oglądać.