spot_img

Książniczki w nowej odsłonie

Po 5 latach Książniczki zyskały nowy blask. Na pomysł budek bookcrossingowych wpadła Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim, o czym pisałam tutaj.

– W tym roku, w rocznicę 555-lecia Radzynia Podlaskiego, postanowiliśmy odnowić domki i pokazać je w nowej szacie. Książniczek jest 9 i swoją szatą graficzną nawiązują do miejsc, w których są ulokowane. Podejmując się realizacji tego pomysłu, przyświecała nam myśl, że takie domki będą skutecznie kojarzyć się z biblioteką, staną się niejako „przypominaczami” dla mieszkańców o jej działalności. Natomiast dla osób spoza Radzynia – turystów, czy odwiedzających, będą miłym akcentem nawiązującym kształtem do naszego pięknego pałacu – mówi Grażyna Kratiuk, dyrektor biblioteki.

Książniczki ulokowano przy Bibliotece Głównej na ul. Armii Krajowej 5, przy Filii nr 2 na ul. Spółdzielczej 8, przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Sitkowskiego, na Dworcu Autobusowym PKS, przy Pływalni Miejskiej, przy ścieżce rowerowej na wysokości Środowiskowego Domu Samopomocy, przy Małym Ryneczku, przy Urzędzie Miasta i na Placu Potockiego vis a vis Starostwa.

– Nazwa Książniczka została wyłoniona podczas konkursu, ponieważ kojarzyła się z małą książnicą (biblioteką), ale też z księżniczką mieszkającą w pałacu. Po zdjęciu domków bookcrossingowych do renowacji w tym roku, otrzymywaliśmy bardzo wiele telefonów i zapytań, co się z nimi dzieje. Jest to dla nas widoczny sygnał, że projekt ten na stałe zadomowił się w przestrzeni publicznej i jest potrzebny mieszkańcom – informuje Grażyna Kratiuk. – Piękna, zupełnie nowa szata Książniczek to efekt pracy wolontariackiej Pani Agnieszki Bober. Odwołując się do jej słów, nadmieniam, że jest to podziękowanie mieszkańcom Radzynia Podlaskiego za wsparcie zbiórki na rzecz leczenia jej córeczki Antosi Bober (pamiętamy 2021 r. „Antosia Bober – Małe serduszko – wielka nadzieja na życie”) – dodaje.

– Mam nadzieję, że w nowej odsłonie Książniczki będą dalej służyć mieszkańcom, pobudzać do czytelnictwa, promować bibliotekę i jej działalność, integrować mieszkańców, ale też reklamować pałac i nasze miasto. Mikrobiblioteki otwarte przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę mają też zachęcać do uczestnictwa w kulturze oraz chronić środowisko (książki nie są wyrzucane, ale „krążą” wśród mieszkańców). Wierzymy, że idea przetrwa przez kolejne lata – mówi Grażyna Kratiuk.

We wrześniu 2022 roku miałam okazję odwiedzić Bibliotekę i dobre wrażenia zostały do dziś. Dla porównania pokazuję Książniczkę przed zmianami, która znajduje się przy siedzibie głównej.

Renowację Książniczek wsparli również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Kancelaria Notarialna Pani Bogdy Furman, Urząd Miasta Radzyń Podlaski. Darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy.

Źródło zdjęć: BMM, mat.pras.