spot_img

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie otwarta 24/7 na stałe!

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie właśnie staje się pierwszą biblioteką w Polsce czynną całodobowo. Władze uczelni ogłosiły, że od 2 października 2023 roku BUW będzie czynna 24/7!

– Dziś mogę już potwierdzić, że decyzją JM Rektora Alojzego Z. Nowaka od 2 października BUW już na stałe będzie działać 24/7! Pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim zaangażowanym w proces podejmowania tej decyzji. Bardzo się cieszę, że tak wielu i wiele z Was korzysta z BUW zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy napisał na Facebooku prof. Sławomir Żółtek, Prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia.

O pilotażowym projekcie otwarcia całodobowego BUW pisałam w kwietniu. Temat spotkał się z gorącą dyskusją w środowisku bibliotekarskim. Od zawsze podkreślałam, że biblioteki – szczególnie publiczne – muszą być otwarte, jeśli chcą istnieć. To inwestycja w społeczeństwo, budowa kapitału społecznego, które zwracają się w przyszłości we wszystkich aspektach. Biblioteki jako instytucje zaufania publicznego mają ku temu najlepsze warunki.

Zachęcam, by za przykładem BUW podążały inne biblioteki, nie tylko akademickie. Otwarcie bibliotek w godzinach popołudniowych i w weekendy to szansa na zdobycie nowych czytelników. Pamiętajmy, że osoby uczące się i pracujące mają – czasem jedyną – możliwość skorzystania z bibliotek właśnie po zakończonej edukacji, pracy lub w dni wolne. Bądźmy otwarci!

BUW informuje na swojej stronie internetowej, że będzie funkcjonować w trybie bezobsługowym (jak miało to miejsce w pilotażu).

Od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 21.00 czynne będą: Zapisy i Informacja wstępna, Wypożyczalnia, Czytelnia, Informatorium. W niedzielę w godz. od 15.00 do 20.00 czynne będzie tylko Informatorium. W pozostałych godzinach BUW będzie otwarta w trybie bezobsługowym, oznacza to, że:

– można wejść do BUW i korzystać ze zbiorów w Wolnym Dostępie, z WiFi (BUW.Hotspot) i z e-zbiorów, o ile posiada się ważną kartę biblioteczną. Uwaga, studenci i pracownicy UW mogą aktywować swoją legitymację jako kartę biblioteczną w dowolnym momencie. Osoby spoza UW pierwszą wizytę w BUW musza zaplanować w godzinach otwarcia punktu Zapisów.
– W selfczekach można wypożyczać książki z Wolnego Dostępu i Księgozbioru Dydaktycznego, prolongować termin ich zwrotu oraz opłacić karę.
– Przez całą dobę można odbierać z książkomatu książki zamówione wcześniej z Magazynu.
– Można zwracać wypożyczone książki do trezora albo przez selfczeki.

Zapraszamy!

Ogromne brawa dla władz Uniwersytetu Warszawskiego, zespołu Biblioteki i wszystkich zaangażowanych, jak i studentów, którzy postulowali o wydłużenie godzin otwarcia BUW.

Zostawię jeszcze inspirację z mojej ostatniej podróży. W bibliotekach akademickich, które odwiedziłam w Holandii, do dyspozycji użytkowników są specjalne strefy odpoczynku. Dla przykładu krótki film z Biblioteki TU Delft, która jest otwarta przez cały rok (włącznie ze świętami) w godz. 8.00-00.00.

Źródło zdjęć: zdjęcie główne BMM, screen ze strony buw.uw.edu.pl
Źródło filmu: Barbara Maria Morawiec – wideo i montaż